„Dzūkiškas jomarkas“ artėja

  1. JOMARKAS skelbimas GGGApie „Dzūkišką jomarką“. (Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėja Irma Žvinakienė)

Šie metai ypatingi visai Lietuvai – minimas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis. Alytaus kraštotyros muziejus šia proga alytiškius ir miesto svečius rugsėjo 7 dieną kvies į „Dzūkišką jomarką“. Jo metu bus demonstruojami amatai, kurie gyvuoja jau 100 metų. Kaipgi jomarkas be prekybos? Savo produkciją siūlys vietiniai ūkininkai ir pardavėjai. Jomarkuose, kurie vyko prieš 100 metų, ne tik prekybiniai mainai traukė vietos gyventojus, bet ir pramogos, kurių žada pasiūlyti ir Alytaus kraštotyros muziejus.

  1. Prekijai ir amatininkai (Informacijos ir edukacijos skyriaus muziejininkas Giedrius Bernatavičius)

 

Dzūkiškame jomarke, kuris vyks Muziejaus prieigose, ne tik akis paganyti bus į ką, bet ir paskanauti įvairių maisto produktų bei jų įsigyti iš įvairių prekijų. Čia bus prekiaujama skania aloviškių kepėjų duona. Prie jos tiks gardūs lašinukai, kuriais prekiaus Dvaro mėsininkai iš Miroslavo. Mėgstantys žuvį jos ras pas „Metelių žuvis“. Sveikai mitybai daržovės būtinos, kurias Jomarkan pristatys jaunasis ūkininkas Eimantas Bakšys iš Zizėnų kaimo. Jei norėsis ko nors saldžiau, bus galima įsigyti Močiutės pyrago iš Alovės ar grikinės babkos iš Marcinkonių. Artėja žiema – medaus ieškokite Jomarke. Jei nežinosite, kur papietauti, užsukite Jomarkan –čia rasite Pivašiūnų amatų centro kepamų bandų. Dažniausiai jomarkas asocijuojasi su prekyba, tačiau ne šis. Dzūkiškame jomarke sutiksite daug amatininkų. Sužinosite, ką galima daryti su vilna, kaip verpiami siūlai, kaip juos galima nudažyti. Jei diena bus šalta, galėsite apsigobti vilnone skara. Jei Jomarkan ateisite basi, namo pėdinsite apsiavę klumpėmis, vyžomis ar šlepetėmis.

 

  1. Amatininkai ir pramogos. (Etnografijos ir ikonografijos skyriaus muziejininkė Gintarė Markevičienė)

 

Dzūkiškame jomarke bus galimybė susipažinti su pačia įvairiausia keramika: smulkiąja ir smulkiai ornamentuota, juodąja ir ornamentine, šamotine keramika. Tekintojas demonstruos savo amato subtilybes. Jomarke rasite ir sodų rišėją, ir kalvį, šluotų rišėją, vantininką, žolininkę, juvelyrą, kraičio skrynelių meistrą, žaislus gaminantį Algirdą Juškevičių, Rasoklę, gaminančią hidrolatus, pintinių, švilpynių ir daug kitų nepaminėtų amatininkų.

Kadangi Jomarkan žmonės rindavosi ne tik prekiauti, bet ir bendrauti, pramogauti, kviesime pasivažinėti karieta, traukiama žirgo, taiklumą išbandysime mėtydami žiedus, sviesto mušimo varžybose išsiaiškinsime spartuolį, kuris sugebės greičiausiai sumušti sviestą, spragilais kulsim rugius, tepsim slides žiemai, išsiaiškinsime, kas yra greitesnis perpilant bulves iš vieno maišo į kitą, pažaisime muštuko ir muštinio žaidimus, išbandysime savo laimę sukdami laimės ratą ir dalyvaudami loterijoje. Jomarko dvasią pagelbės sukurti Alytaus miesto teatro aktoriai.

 

  1. Programa. (Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėja Irma Žvinakienė)

Jomarkan kviesime ne tik įsigyti vietinių gamintojų produkcijos, pasižiūrėti į amatininkų darbą, bet ir sužinoti šį tą naujo. Asmenybės ugdymo seminarų lektorė Akvilė Sadauskienė skaitys dvi paskaitas apie pasakas: vaikams ir suaugusiems, priešmokyklinio ugdymo pedagogė Milda Urbanavičienė kvies į praktinį užsiėmimą – lino kelias. Augalų paveldo puoselėtojas, VšĮ Gamtinės žemdirbystės instituto įkūrėjas Gražvydas Jegelevičius supažindins su senovinių vaismedžių veislėmis. Kviesime pasiklausyti Trečiojo amžiaus universiteto ansamblio atliekamų romansų, Rotušės aikštėje, Dariaus ir Girėno gatvėje ir prie muziejaus skambės vienintelė ryla Lietuvoje. Jomarke pasirodys ir Merkinės jaunimo etnokultūros klubas „Kukumbalis“. Mūsų tautos istoriją pasakojančias lietuvių liaudies dainas atliks „Folk Trio“ su Ineta Meduneckyte-Tamošiūniene. Programos akcentas – Ainio ir Gedimino Storpirčių duetas, dovanosiantis netgi dvi programas – dideliems ir mažiems – „Artistai“ ir „Tarakonai iš vaikystės“. Taigi, žadame užimtumą visiems nuo 3 iki 103 metų.

Muziejaus informacija