Grūdinimasis – vienas iš efektyviausių būdų stiprinti imuninę sistemą

1_maudynes eketejeŠiuo sudėtingu laikmečiu žmonės ieško būdų, kaip stiprinti imuninę sistemą. Daugelis manęs teiraujasi nuo ko pradėti, norint išmokti grūdinti organizmą šaltu vandeniu. Dalinuosi savo įžvalgomis ir ilgamete patirtimi apie savęs išbandymo, pažinimo ir tobulinimo priemonę – grūdinimąsi šaltu vandeniu.

 

Grūdinimasis – vienas iš efektyviausių būdų stiprinti imuninę sistemą

Komfortas – didžiausias sveikatos priešas. Lepindami savo kūną įvairiais patogumais, mes slopiname imuninę sistemą. Norėdami tapti atsparesni, turime atsigręžti į gamtą. Vienas iš efektyviausių būdų stiprinti imuninę sistemą yra grūdinimasis šaltu vandeniu. Organizmo grūdinimas – tai organizmo stiprinimas, dėl kurio žmogus rečiau suserga, o susirgęs – greičiau pasveiksta. Tinkamai pasirinktos ir sistemingai atliekamos grūdinimosi procedūros sustiprina atsparumą nepalankioms aplinkos sąlygoms: aukštai ir žemai oro temperatūrai, atmosferos slėgimo pokyčiams ir t.t. Užgrūdintas organizmas būna visada pasiruošęs kovoti su ligomis ir jas sukeliančiais virusais.

Šiuo metų laiku – ankstyvą pavasarį – grūdinti organizmą vandeniu galima įvairiai: apsišlakstant juo kūną, apsitrinant drėgnu rankšluosčiu, maudantis atviruose vandens telkiniuose, vaikščiojant basomis.

Paprastai grūdinimasis vandeniu atliekamas laipsniškai, pamažu pratinant organizmą. Patartina pradėti nuo kūnui malonios, maždaug 25-30 laipsnių temperatūros ir pratintis prie vėsesnės, 10-15 laipsnių. Iš pradžių grūdintis trumpesnį laiką, vėliau – nuosekliai jį ilginti.Kada reikia pradėti grūdintis? Atsakymas labai aiškus – dabar. Tikrai neverta laukti, kol baigsis karantinas ir visi turėsime galimybę laisvai išeiti iš namų ir mėgautis gamtos teikiamais malonumais. Kas rytą pajusti šalto vandens jėgą galime savo vonioje, duše ar tiesiog apsipildami kibiru vandens.

Praktikuoti grūdinimąsi vandeniu aš pradėjau prieš 12 metų ir dabar jau drąsiai galiu tvirtinti, kad tai vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų imunitetui stiprinti. Šaltas vanduo gydo, saugo nuo ligų, stiprina kūną ir palaiko žvalumą.

Patikimais moksliniais tyrimais įrodyta, kad grūdinimasis mažina ankstyvo senėjimo procesus. Vanduo, kuris grūdina žmogaus kūną, ne mažiau svarbų poveikį daro ir jo psichikai, palieka pėdsaką dvasiniame gyvenime, koncentruoja energiją į aukštesnius emocinius centrus. Tai savęs išbandymo, pažinimo ir tobulinimo priemonė. Kieno sveikas kūnas, tas gali iškęsti ir karštį, ir šaltį, taip ir tas, kieno sveika dvasia, gali pakelti ir pyktį, ir sielvartą, ir džiaugsmą…

Pradėjus grūdintis, nevertėtų persistengti. Kuo šaltesnis oras ir vanduo, tuo trumpesnė turėtų būti procedūros trukmė. Reikėtų pradėti nuo keliolikos sekundžių ir palaipsniui ilginti buvimo šaltame vandenyje laiką. Šaltuoju metų periodu maksimalus laikas neturėtų viršyti vienos minutės.

Grūdinimosi procedūrų metu odos receptoriai, veikiami aplinkos temperatūros, perduoda impulsus į centrinę nervų sistemą. Taip išorės dirgikliai sukelia stresinę organizmo reakciją, kurioje dalyvauja hipofizės, antinksčių ir skydliaukės hormonai. Odos receptorių dirginimas grūdinimosi procedūrų metu yra tarsi akupunktūra ar kitos sveikatingumo procedūros, kai veikiami biologiškai aktyvūs taškai. Grūdinimosi procedūrų metu didėja organizmo aprūpinimas krauju, nes stimuliuojama širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Intensyvėja medžiagų apykaita, geresnis organų ir audinių aprūpinimas deguonimi ir kitomis būtinomis medžiagomis. Didėja ir bendras organizmo atsparumas stresui. Tinkamai pasirinktos ir sistemingos grūdinimosi procedūros tobulina organizmo gebėjimą koordinuoti šilumos apykaitą prisitaikant prie aplinkos sąlygų ir padeda išvengti tiek kūno peršalimo, tiek perkaitimo.

Vienas svarbiausių dalykų sėkmingam grūdinimuisi – mūsų mintys – suvokti, kad tai puiki sveikatinimosi priemonė, teikianti malonumą, o ne stresą. Rekomenduočiau tai daryti palaipsniui, nesukeliant streso organizmui. Svarbu, kad grūdinimasis taptų kasdieniu įpročiu, tuomet neabejotinai pajusite geresnę gyvenimo kokybę. Kiekvienas žmogus tiesiog privalo pasakyti sau: mano sveikata nepasirūpins niekas kitas, o tik aš pats. Todėl vieni kitus paragindami, pamokydami, įkvėpdami bei padrąsindami tvirtai ženkime sveikesnio gyvenimo link, kad sveikų ir laimingų žmonių ratas nepaliaujamai didėtų“.

 

Sveikos gyvensenos mokytoja Jūratė Marčiulaitienė

Nuotraukos   Aido Blandžio