Pokalbis su Alytaus RATC direktoriumi Algirdu Reipu

rodyklė

Prašome pasakyti ką Jūsų vadovaujama įmonė pasiekė per 2015 metus?
2015-ieji metai mūsų įmonei buvo didžiulio kokybinio šuolio metai, kuomet užbaigėme grandiozinių, pastaraisiais metais įgyvendintų, investicinių projektų etapą. Svarbiausiu šių metų darbu tapo Biologinio apdorojimo įrenginių statybos.
Tokius įrenginius pastatėme pirmieji Lietuvoje. Juose apdorojamos iš kitų komunalinių atliekų srauto atskirtos biologiškai skaidžios atliekos, kurios sudaro apie 30 procentų komunalinių atliekų.
Mūsų įrenginiuose biologiškai skaidžios atliekos apdorojamos vienu pažangiausių pasaulyje sausuoju anaerobiniu būdu. Apdorojimo proceso metu biologiškai skaidžioms atliekoms fermentuojantis formuojasi metano dujos. Iš jų gaminama šilumos ir elektros energija, kuri naudojama sąvartyno ir jame esančių įrenginių reikmėms. Tolesnio proceso metu atliekos kompostuojamos, o iš jų gautas kompostas naudojamas tręšimui, turintis daugiau priemaišų – sąvartyno sluoksniams perdengti.
Pradėjus veikti biologinio apdorojimo įrenginiams gerokai sumažėjo sąvartyne šalinamų atliekų kiekis, pagerėjo aplinkos aplinkosauginė ir sanitarinė būklė. Tai leido visiškai įgyvendinti Europos sąjungos keliamus reikalavimus dėl biologiškai atliekų šalinamų atliekų sąvartynuose užduočių.
Dar vienas labi svarbus šių metų darbas – tai visų regiono individualių namų gyventojų aprūpinimas pakuočių bei stiklo rūšiavimo konteineriais. Juos turėdami žmonės išrūšiuoja žymiai daugiau pakuočių atliekų, už kurių tvarkymą sumoka ne gyventojai , o gamintojų ir importuotojų organizacijos.
Galime pasidžiaugti, kad Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro ir visų regiono savivaldybių sutelktos pastangos, kuriant kokybišką ir šiuolaikišką atliekų tvarkymo sistemą, nuolat sulaukia palankių įvairių šalies aplinkosaugos institucijų įvertinimų. Šiemet vykusioje tradicinėje Finansų ministerijos Europos Sąjungos fondų projektų kontaktų mugėje buvome pripažinti aplinkosauginių projektų vykdymo lyderiais. Mūsų darbą gerai įvertino ir atliekų tvarkymo technologijų centre apsilankę Europos Komisijos atstovai.
Ateičiai Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras yra parengęs investicinį projektą 2014-2020 metų sanglaudos fondo finansavimui dėl konteinerinių aikštelių plėtros ir rekonstrukcijos prie daugiabučių namų. Taip siekiame užtikrinti, kad ir daugiabučių namų gyventojai turėtų tinkamas sąlygas rūšiuoti atliekas ir kad jų konteineriais negalėtų naudotis kiti atliekų turėtojai. Taip būtų didinama gyventojų motyvacija rūšiuoti ir gerinama sanitarinė būklė prie daugiabučių namų.

Kokią kainodaros politiką numatote 2016 metams?
Mes ne kuriame, o tik įgyvendiname Vyriausybės ir regiono savivaldybių tarybų patvirtintą strategiją. Šalies Vyriausybė turėtų netrukus patvirtinti naujas rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų tvarkymą apskaičiavimo taisykles, pagal kurias 2016 metais turėtų būti naujai skaičiuojama rinkliava , išskaidant ją į pastoviąją ir kintamąją dalį. Kintamoji dalis turėtų priklausyti nuo priduodamų tvarkyti atliekų kiekio.
Kad naujų taisyklių įgyvendinimas vyktų sklandžiai, jau šiuo metu intensyviai ruošiamės, identifikuojame visus konteinerius, kuriais bus teikiamos komunalinių atliekų surinkimo paslaugos. Būtent dėl to labai svarbu įrengti ir visas uždaras aikšteles prie daugiabučių, kad būtų galima nustatyti, kiek atliekų susidaro daugiabučių namų grupėse, kurios naudosis ta pačia aikštele.
Nors dabar yra daug skirtingų nuomonių dėl šių taisyklių įdiegimo ir baimės, kad tai didins paslaugų kainą, tačiau siekiame tiksliai vykdyti Vyriausybės politiką ir sistemą įvesti kuo mažesniais kaštais.
Reikia pabrėžti, kad ir koks bebūtų rinkliavos dydis, nė vienas namų ūkis už atliekų tvarkymą nemoka daugiau kaip 1 proc. savo pajamų. Jeigu rinkliava viršija daugiau kaip 1 proc. pajamų, žmogui yra kompensuojama pagal kiekvienoje savivaldybėje patvirtintą kompensavimo tvarką.

Kokią įtaką ARATC veiklai ir gyventojams turės paskutiniame miesto Tarybos posėdyje atidėtas klausimas dėl naujos kainodaros?
Pirmiausia tai taps papildoma našta Alytaus miesto biudžetui. Kitas aspektas – tokiu sprendimu išsiųsta neigiama žinia finansinėms institucijoms, kurios teikia arba teiks mums paskolas projektų įgyvendinimui, taip pabranginant skolinimosi kaštus. Suabejota Alytaus regiono savivaldybių bendradarbiavimo nauda atliekų tvarkymo srityje Alytaus miestui ir pabandyta susilpninti visų savivaldybių pasitikėjimą esama atliekų tvarkymo sistema ir visais iki šiol nuveiktais darbais.
Kita vertus, gerai, kad atliekų tvarkymo problematika atsidūrė miesto vadovų ir politikų darbotvarkėje. Tai leidžia tikėtis, kad optimalūs ir visiems priimtini sprendimai bus rasti. Jų ieškoti verčia ir nuo kitų metų įvedamas sąvartyno mokestis.

Jūsų palinkėjimai Alytaus gyventojams.
Linkius visiems džiaugtis gyvenimo dovana, savo darbais, miestu, kurį visi labai mylime, nenuvertinti savo pasiekimų, nepataikauti vien tam tikros grupės gyventojų nuotaikoms, bet imtis spręsti sunkias, bet susikaupusias problemas. To, matyt, visi ir laukia iš mūsų. Linkiu drąsos, nes bijantys neina į priekį.