ANKSTI DIAGNOZUOTI KIAUŠIDŽIŲ VĖŽĮ PADEDA VĖŽIO ŽYMENS TYRIMAS

AlytausVSB_logo-3

Alytaus savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo akciją „Moterys, pasitikrinkite dėl kiaušidžių vėžio“. Susidomėjimas šia akcija buvo labai didelis. Deja tyrimų kiekis buvo ribotas ir  pasinaudoti šia akcija galėjo tik pirmosios prisiskambinę moterys. Buvo atlikta šimtas nemokamų kraujo tyrimų CA – 125 vasario 13 – 17 dienomis. Gavus rezultatus paaiškėjo, kad 6 moterims, kurių amžius buvo 27 – 45 m., buvo nustatytas padidėjęs vėžio antigenas CA – 125, t.y. CA -125  > 35 V/ml ir net 5 iš jų apie tai nieko neįtarė.

Kasmet pasaulyje nuo kiaušidžių vėžio miršta apie 140 000 moterų, o ši liga kasmet diagnozuojamas beveik ketvirčiui milijono moterų visame pasaulyje. Kiaušidžių vėžys yra aštuntoje vietoje iš pagrindinių priežasčių, lemiančių moterų piktybinius vėžinius susirgimus ir septintoje vietoje lemiančių moterų mirtį nuo šio vėžio. Tačiau kiaušidžių vėžys  yra  pagrindinė jaunų  moterų,  sergančių  ginekologinėmis  ligomis,  mirties  priežastis  išsivysčiusiose šalyse. Lietuvoje kiaušidžių vėžys yra vienuolikta pagal dažnumą moterų vėžinė liga. Ši liga labiau paplitusi už gimdos kaklelio vėžį. Lietuvoje kiaušidžių vėžys kasmet nustatomas daugiau kaip 400 moterų. Daugeliu atvejų liga nustatoma vyresnėms nei 50 metų moterims, tačiau pasitaiko, kad suserga ir jaunesnės. Didžiausią tikimybę sirgti šia vėžio forma turi asmenys, kurių šeimoje buvo sergama kiaušidžių vėžiu. Didesnei rizikos grupei galinčiai susirgti kiaušidžių vėžiu yra priskiriamos moterys, kurios yra negimdžiusios, mažavaikės, sergančios nevaisingumu ir vėlai gimdžiusios.

Kiaušidžių vėžys atsiranda, kai normalios kiaušidės ląstelės pakinta, pradeda nekontroliuojamai daugintis ir kauptis į darinį, vadinamą naviku. Navikas gali būti gerybinis (nevėžinis) arba piktybinis (vėžinis, galintis išplisti į kitus organus). Nepiktybinis kiaušidės auglys pašalinamas kartu su visa kiaušide ar ta jos dalimi, kurioje jis išaugo. Kiaušidžių cista susiformuoja kiaušidės paviršiuje. Ji skiriasi nuo nepiktybinių auglių  ir paprastai išnyksta be jokio gydymo. Kiaušidžių cista nepiktybinė.

Vėžio žymenys (markeriai) yra medžiagos, kurias organizmas pradeda gaminti, kai jame atsiranda vėžinių ląstelių.  Vėžio antigenas -125  (CA-125)  yra glikoproteinas, kuris paprastai aptinkamas gimdos audinyje arba gimdos skysčiuose. Šio antigeno kraujo srovėje įprastomis sąlygomis nėra. Tačiau esant gimdos audinio griuvimui (taip atstitinka gimdos ir kiaušidžių vėžio metu) ši medžiaga randama kraujyje. Tačiau nustačius, kad kraujo tyrime yra padidėjęs vėžio antigeno kiekis CA- 125, nereikėtų vertinti kaip šimtaprocentinę tikimybę sirgti kiaušidžių vėžiu. Tyrimai gali būna klaidingai teigiami, todėl nustačius padidėjusį vėžio antigeno kiekį kraujyje, reikalingas tolimesnis nuodugnus tyrimas.

 

Alytaus savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija