Apie šiukšles: du scenarijai

rodyklė

  Tikriausiai daugiausia aistrų keliantis klausimas šioje taryboje iš esmės yra apie šiukšlių tvarkymo kainą alytiškiams – augs, ar liks tokia pati? Keletą savaičių svarstytas klausimas komitetuose, susitikimai su gyventojais, laidos radijuje, televizijoje… Ir aišku – juk mokam visi ir mokam už tai kiekvieną mėnesį.
Scenarijus 1. Nepakeliam rinkliavos, kitų metų biudžete nusimatom kelis šimtus tūkstančių (tiksliai negaliu pasakyti kiek, manau reiks apie 300,000) eurų dotavimui.
Scenarijus 2. Pakeliam rinkliavą, nesam skolingi, kitų metų biudžete tuos šimtus tūkstančius eurų skiriam gatvėm, ligoninei, kutlūros projektams ar kitoms sritims.
Tiek pirmas, tiek antras scenarijai visai neturi nieko bendro su tuo, ką galvojame ar kaip norime pakeisti pačią atliekų tvarkymo sistemą. Tai galima daryti tuo pačiu metu arba nedaryti visai, bet išvengti skolos kitais metais, nepakėlus rinkliavos, neįmanoma. Šiemet išrašo sąskaitą – sumokam. Kitais metais išrašys dar didesnę dėl naujų mokesčių – irgi sumokėsim. Tik mokės arba tie, kas šiukšlina, arba mokėsime iš biudžeto, kompensuodami tiek gyventojams, tiek verslininkams, kuriems, žinoma, taip pat nesinori didinamo mokesčio.
Kodėl tai būtina svarstyti dabar? Dėl to, kad mokesčius galima kelti nuo sausio 1 arba nuo liepos 1. Jei nesusitvarkom dabar, ateinančios skolos bus garantuotos.
Sąmoningai kalbant apie dotavimą, nieko blogo tame nematau, taryba gali taip nuspręsti. Ką matau blogo, tačiau, yra kalbėjimas kaip visa sistema yra supuvusi, kaip viską reikia keisti, visi yra vagys, korumpuoti ir t.t., norint nukreipti temą nuo to, kokią problemą iš tiesų sprendžiame. Kai demonizuojama šiukšlių surinkimo ir tvarkymo sistema, ir tai tampa argumentu negerbti savo skolų, tai jau nėra garbinga. Nes a) regioninis atliekų tvarkymo centras yra ne tik Alytaus – ten mes turime tik trečdalį, kartu su kitomis kaimyninėmis savivaldybėmis ir b) taip sukuriama iliuzija, kad nekeliant rinkliavos dabar, ir daug kalbant kaip visi vagia, kažkas pasikeis nuo sausio 1 – kad staiga nebebūsim skolingi, sumažės miestui regioninio atliekų centro išrašomos sąskaitos ir pan.
Būsim skolingi, jei nepadidinsim. Ir nieko tame blogo, bet tie, kas sako, kad galima nedidinti ir nebūti skolingiems – užsiima populizmu, t.y. sako tai, ką norime girdėti, bet kas nebūtinai yra tiesa.
Man atrodo, kad turime sumokėti, ką esame skolingi, turime padaryti taip, kad daugiau skolingi nebūtume – t.y. indeksuoti rinkliavos dydį (kelti), ir tuo pačiu kalbėti apie veiklos optimizavimą, nepriklausomus profesionalus valdyboje ir t.t. Kitais metais rimtoms pertvarkoms šioje sistemoje bus tinkamas metas. Nuo liepos visose savivaldybėse pradės veikti kitokia apmokėjimo tvarka (pastovios ir kintamos dalies, panašiai kaip vandens/šilumos, labiau priklausys nuo atliekų kiekio), kelių metų perpesktyvoje turėsime pinigų naujoms, modernioms konteinerių aikštelėms (nors norintiems uždaryti esamas ir grįžti prie surinkimo sunkvežimiais ta mintis, tikriausiai, irgi nepatiks). Bet visų šių veiksmų, kurie, potencialiai, tikrai gali prisidėti prie to, kad visuomenei atliekų tvarkymas būtų aiškesnis ir maksimaliai optimizuotas (ko naudą pajustų visos regiono savivaldybės), vykimas ar ne visai nepriklauso nuo to, ar dabar didinsime rinkliavą, ar ne.
Žinau tik, kad stengsimės tai padaryti. O ar tuo metu dotuosim, ar gyventojai ir verslininkai patys už atliekas susimokės – tai jau visai kitas reikalas.

Alytaus m. mero pavaduotojas

Tautvydas Tamulevičius