Grūdinimasis – vienas iš efektyviausių būdų stiprinti imuninę sistemą

1-Alytaus sveikuolių ankstyvo ryto grūdinimosi procedūros

Šiuo sudėtingu laikmečiu žmonės ieško būdų, kaip stiprinti imuninę sistemą. Daugelis manęs teiraujasi nuo ko pradėti, norint išmokti grūdinti organizmą šalčiu. Dalinuosi savo įžvalgomis ir ilgamete patirtimi apie savęs išbandymo, pažinimo ir tobulinimo priemonę – grūdinimąsi šaltu vandeniu. Tai vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų imunitetui stiprinti. Šaltas vanduo gydo, saugo nuo ligų, stiprina kūną ir palaiko žvalumą.

  Komfortas – didžiausias sveikatos priešas

 Lepindami savo kūną įvairiais patogumais, mes slopiname imuninę sistemą. Norėdami tapti atsparesni, turime atsigręžti į gamtą. Vienas iš efektyviausių būdų stiprinti imuninę sistemą yra grūdinimasis šaltu vandeniu.  Tokiu būdu stiprinamas organizmas, dėl ko žmogus rečiau suserga, o susirgęs – greičiau pasveiksta. Tinkamai pasirinktos ir sistemingai atliekamos grūdinimosi procedūros sustiprina atsparumą nepalankioms aplinkos sąlygoms, užgrūdintas organizmas visada būna pasiruošęs kovoti su ligomis ir jas sukeliančiais virusais.

Kada reikia pradėti grūdintis?

Šiuo metų laiku – vėlyvą rudenį – grūdinti organizmą vandeniu galima įvairiai: apsišlakstant juo kūną, apsitrinant drėgnu rankšluosčiu, maudantis atviruose vandens telkiniuose, vaikščiojant basomis. Paprastai grūdinimasis vandeniu atliekamas laipsniškai, pamažu pratinant organizmą. Pradėjus grūdintis, nevertėtų persistengti. Kuo šaltesnis oras ir vanduo, tuo trumpesnė turėtų būti procedūros trukmė. Reikėtų pradėti nuo keliolikos sekundžių ir palaipsniui ilginti buvimo šaltame vandenyje laiką. Šaltuoju metų periodu maksimalus laikas neturėtų viršyti vienos minutės.

Kada reikia pradėti grūdintis? Atsakymas labai aiškus – dabar. Tikrai neverta laukti, kol baigsis karantinas ir visi turėsime galimybę laisvai išeiti iš namų ir mėgautis gamtos teikiamais malonumais. Kas rytą pajusti šalto vandens jėgą galime savo vonios kambaryje, apsitrinti drėgnu rankšluosčiu balkone, o turint galimybę, apsipilti šaltu vandens kibiru ar apsitrinti sniegu.

2_1-Sveikos gyvensenos mokytoja Jūratė Marčiulaitienė   Kas vyksta mūsų organizme grūdinimosi metu?

Patikimais moksliniais tyrimais įrodyta, kad grūdinimasis mažina ankstyvo senėjimo procesus. Vanduo, kuris grūdina žmogaus kūną, ne mažiau svarbų poveikį daro ir jo psichikai, palieka pėdsaką dvasiniame gyvenime, koncentruoja energiją į aukštesnius emocinius centrus. Tai savęs išbandymo, pažinimo ir tobulinimo priemonė. Kieno sveikas kūnas, tas gali iškęsti ir karštį, ir šaltį, taip ir tas, kieno sveika dvasia, gali pakelti ir pyktį, ir sielvartą, ir džiaugsmą.

Grūdinimosi procedūrų metu odos receptoriai, veikiami aplinkos temperatūros, perduoda impulsus į centrinę nervų sistemą. Taip išorės dirgikliai sukelia stresinę organizmo reakciją, kurioje dalyvauja hipofizės, antinksčių ir skydliaukės hormonai. Odos receptorių dirginimas grūdinimosi procedūrų metu yra tarsi akupunktūra ar kitos sveikatingumo procedūros, kai veikiami biologiškai aktyvūs taškai. Grūdinimosi procedūrų metu didėja organizmo aprūpinimas krauju, nes stimuliuojama širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Intensyvėja medžiagų apykaita, geresnis organų ir audinių aprūpinimas deguonimi ir kitomis būtinomis medžiagomis. Didėja ir bendras organizmo atsparumas stresui. Tinkamai pasirinktos ir sistemingos grūdinimosi procedūros tobulina organizmo gebėjimą koordinuoti šilumos apykaitą prisitaikant prie aplinkos sąlygų ir padeda išvengti tiek kūno peršalimo, tiek perkaitimo.

  Pozityvios mintys – svarbi sėkmingo grūdinimosi sudėtinė dalis

Vienas svarbiausių dalykų sėkmingam grūdinimuisi – mūsų mintys – suvokti, kad tai puiki sveikatinimosi priemonė, teikianti malonumą, o ne stresą. Rekomenduočiau tai daryti palaipsniui, nesukeliant streso organizmui. Svarbu, kad grūdinimasis taptų kasdieniu įpročiu, tuomet neabejotinai pajusite geresnę gyvenimo kokybę. Kiekvienas žmogus tiesiog privalo pasakyti sau: mano sveikata nepasirūpins niekas kitas, o tik aš pats.

2_2-Norint pradėti grūdintis galima ir neišėjus iš namųNuotolinė paskaita-diskusija apie grūdinimosi naudą organizmui

Kviečiu prisijungti prie nemokamos nuotolinės paskaitos tema „Grūdinimasis – organizmo stiprinimo priemonė“ per Zoom platformą gruodžio 2 d. 19 val. Paskaitos-diskusijos metu išgirsite, ką reikia žinoti apie grūdinimąsi: nuo ko pradėti, kaip elgtis, kokios svarbiausios taisyklės ir kokie būdai tai padaryti. Tai viena iš Alytaus sveikuolių klubo „Ryžtas“ paskaitų, organizuojamų pagal projektą „Vartai į sveiką gyvenseną ir skaidrią būtį“, iš dalies finansuojamą iš Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos.

Nuoroda registracijai: https://zoom.us/meeting/register/tJclcOyupz8rEtfr5DAaKjVe6c215D1O1TmF

Sveikos gyvensenos mokytoja Jūratė Marčiulaitienė

Nuotraukos Dariaus Minsevičiaus