Kaip apsisaugoti nuo infekcijų, įskaitant ir koronavirusą?

2020 m. vasario 8-ąją savaitę (vasario 17–23 d.), palyginus su prieš tai buvusia savaite, sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu Alytaus mieste išliko aukštas. Sergamumo rodiklis siekė 84,3 atvejo 10 tūkst. gyventojų ir buvo didžiausias iš visų apskrities administracinių teritorijų. Klinikiniai gripo atvejai sudarė 9,2 proc. visų registruotų susirgimų ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu. Dažniau sirgo vaikai, 58,8 proc. sirgusiųjų buvo asmenys iki 17 metų amžiaus.
Peršalimo ligas dažniausiai sukelia virusai. Užsikrečiama oro lašeliniu būdu, galima užsikrėsti ir per nešvarias rankas ar per bendrai su ligoniu naudojamus daiktus. Minėtos ligos paprastai vystosi lėtai, pradeda skaudėti gerklę, atsiranda sloga, kosulys, gali pakilti temperatūra. Peršalimo ligos dažnai tapatinamos su gripu. Tačiau gripui būdinga staigi pradžia, karščiavimas daugiau kaip 38 °C, galvos, raumenų, kaulų skausmai, bendras silpnumas. Katariniai reiškiniai prisideda kiek vėliau, kartais tik kitą dieną ir dažnai jie nebūna labai ryškūs.

Siekiant apsisaugoti nuo minėtų infekcijų, įskaitant ir koronavirusą, rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimo mažinimo priemonių:
•    Plaukite rankas kruopščiai ir dažnai, ir visada po kontakto su svetimais paviršiais. Jeigu nėra galimybių – naudoti servetėles su dezinfekavimo priemonėmis, rankų dezinfektantus.
•    Nelieskite akių, nosies ir burnos.
•    Įmonėse, organizacijose sustiprinti patalpų vėdinimą. Rekomenduojama patalpas vėdinti sudarant skersvėjį.
•    Svarbus patalpų bei kitų paviršių valymas drėgnu būdu.
•    Vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis (saugus atstumas nuo sergančiojo yra apie 1 m).
•    Kosint, čiaudint burną ar nosį būtina prisidengti vienkartine servetėle.

Jei įtariate, kad užsikrėtėte koronavirusu – atsirado į gripą panašūs simptomai, kvėpavimo sutrikimai arba turėjote kontaktą su galimais viruso nešiotojais:
•    Neikite pats pas gydytoją, nevykite viešuoju transportu ar taksi – kitaip tariant, neplatinkite galimo viruso.
•    Skambinkite 112 ir iškart informuokite apie savo įtarimus.

Rekomendacijos darbdaviams

Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos 2020-02-07 raštu Nr. (10.2.3.4-412)10-799 „Dėl asmenų, atvykusių iš Kinijos per pastarųjų 14 dienų laikotarpį“ ir Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdžio 2020-02-24  protokolu Nr. LP-67, atvejo apibrėžimas papildytas epidemiologiniu kriterijumi, t. y. įtraukti asmenys, keliavę Šiaurės Italijos regione (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose).
Atsižvelgiant į tai asmenys, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ir Šiaurės Italijos Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų), 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos turėtų likti namuose ir stebėti savo sveikatą. Pajutę į gripą panašius simptomus, tokie asmenys nedelsiant turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Tuo laikotarpiu švietimo ir ugdymo įstaigų vadovų prašoma suteikti galimybes mokiniams, kurie neseniai lankėsi Kinijoje ir Šiaurės Italijoje, organizuoti ugdymo procesą nuotoliniu būdu, o darbuotojams suteikti galimybes dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos tel. +370 618 79 984; +370 616 94 562; +370 620 77 547 – jis organizuos nedarbingumo išdavimą. Šiame regione keliavę asmenys turėtų užpildyti anketą ir sekti  rekomendacijas nuorodoje http://nvsc.lrv.lt/covid-19

Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento 
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius