Konstitucijos egzamino komisijos nariai – apie svarbiausio šalies įstatymo prasmę

 

Komisija.png

Spalio 25 dieną vyks jubiliejinis šiųmetis Konstitucijos egzaminas. Jau penkioliktąjį kartą rengiamas žinių patikrinimas, anot Konstitucijos egzamino komisijos narių, yra ne tik proga pasitikrinti svarbiausio šalies įstatymo žinias, tačiau ir prasminga diena prisiminti visuomenę jungiantį sutarimą.

Bendruomenę sutelkianti iniciatyva

Kaip sakė Konstitucijos egzamino komisijai vadovaujanti Konstitucinio teismo pirmininkė profesorė Danutė Jočienė, Konstitucijos egzaminas pirmiausiai svarbus, nes tai yra mūsų piliečius ir visą bendruomenę telkianti iniciatyva.

„Jis neabejotinai svarbus ir kaip tema pokalbiui, diskusijai apie Konstitucijos įtvirtintas, saugomas ir ginamas vertybes, kurios vis labiau persmelkia mūsų kasdienybę. Šis egzaminas yra ir puiki proga dalytis mintimis apie mūsų požiūrį į Konstituciją ir konstitucines vertybes, ypač į žmogaus teises ir laisves ir jų padėtį visuomenėje, taip prisidedant prie visuomenės teisinio švietimo, puoselėjant teisinę kultūrą ir formuojant visuomenės teisinę sąmonę“, – kalbėjo žinoma teisininkė.

Prof. D. Jočienei antrino ir komisijos narė bei Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo mokyklos istorijos mokytoja metodininkė Edita Mačiulaitienė. Pedagogės nuomone, šis svarbiausio šalies įstatymo žinių patikrinimas yra laikomas kasdien, o simboliška egzamino diena yra proga tai įprasminti.

„Konstitucijos egzaminą aš laikau kasdien stovėdama prieš mokinius pamokoje, bendraudama su kolegomis, artimaisiais, bendražygiais savo profesinėje ir asmeninėje veikloje. Tai yra gyvenimo būdas, kuris atsispindi mano poelgiuose, mąstyme, bendravime ir kalboje.

Vertybėmis, kurios yra surašytos Konstitucijoje, aš stengiuosi vadovautis ir gyvenime. Linkėčiau pati sau ir visiems Lietuvos žmonėms kiekvieną dieną būti Konstitucijos egzamino dalimi“, – savo mintimis dalijosi E. Mačiulaitienė.

Kelia pasididžiavimą

Tuo tarpu kita Konstitucijos egzamino narė ir Kauno Juozo Urbšio katalikiškos pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Virginija Mikutavičiūtė yra įsitikinusi, kad Konstitucija suteikia demokratines teises, tokias kaip teisė dalyvauti valstybės valdyme, asmeninės teisės, pareigos ir laisvės. „Tai žinodama jaučiuosi laisva, bet ir atsakinga už valstybę. Konstitucija nustato valstybės santvarką, jos valdžios institucijas, jų tarpusavio santykius, kompetencijų paskirstymą bei valstybės piliečių teises ir pareigas.

Dalyvauti Lietuvos Respublikos Konstitucijos egzamine – tai šventė ir galimybė patikrinti savo teisines žinias, pajausti asmeninę atsakomybę valstybėje, jaustis savo šalies piliečiu, žinančiu ir norinčiu pažinti, mylėti ir ginti savo valstybę“, – svarstė komisijos narė.

Komisijoje taip pat esantis profesorius Vytautas Mizaras šį egzaminą laiko viena iš galimybių betarpiškai pasikalbėti su Konstitucija bei geriau ją pažinti. „Konstitucija – tai mūsų, žmonių ir valstybės partneris, o partneriai turi vieni kitus pažinti ir gerbti“.

Laikančiųjų egzaminą tik daugėja

Konstitucijos egzaminas yra unikalus pilietiškumo skatinimo būdas, mano profesorius Dainius Žalimas. „Atvira pilietinė visuomenė yra valstybės stuburas. Ji neįsivaizduojama be aktyvių, laisvų, drąsių, savo teises žinančių ir jas gebančių ginti, taip pat saugančių ir puoselėjančių bendrąjį visuomenės gėrį piliečių.

Konstitucijos egzaminas kaip tik prisideda prie tokių piliečių ugdymo, taigi ir valstybės stiprinimo. Kartu Konstitucijos išmanymas padeda atpažinti su Konstitucija ir demokratija mažai ką bendro turinčias populistines idėjas, kurių netrūksta ypač dabar, valstybei susiduriant su įvairiais iššūkiais jos ir visuomenės saugumui bei sveikatai“, – dėstė Konstitucijos egzamino komisijos narys.

Panašiomis mintimis artėjant jau penkioliktojo egzamino dienai dalijosi ir dar vienas komisijos narys, profesorius Vytautas Sinkevičius. Pasak teisininko, kiekvienas iš mūsų su Konstitucija susiduriame kasdien, todėl būtina puikiai ją išmanyti, suprasti, kaip funkcionuoja valdžios institucijos. Kartu šios žinios prireikus  padeda ginti savo pažeistas teises ir laisves. „Tai, kad egzaminą laikančių žmonių kiekvienais metais vis gausėja, rodo, jog Konstitucija vis labiau įauga į visuomenės ir žmonių gyvenimą. Kuo geriau kiekvienas iš mūsų supras Konstituciją, tuo visuomenėje bus daugiau teisingumo, pagarbos, tolerancijos, atsakomybės.

Einant į egzaminą, nereikėtų jaudintis ir baimintis. Šis egzaminas yra skirtas pasitikrinti, ar gerai išmanome pagrindinį valstybės įstatymą, ko dar nežinome, nesuprantame. Tai diena, kuri yra skirta pasidžiaugti, kad turime Konstituciją“ – sako Mykolo Romerio universiteto profesorius V. Sinkevičius, kuris betarpiškai dalyvavo rengiant Konstitucijos projektą.

Konstitucijos egzaminas bus laikomas pirmadienį, spalio 25 dieną nuo 9 val. iki 13 val.

Kaip jau anksčiau skelbė Teisingumo ministerija, šiųmetis egzaminas, kaip ir praėjusiais metais, vyks nuotoliniu būdu. Visi norintieji jį gali laikyti svetainėje www.konstitucijosegzaminas.lt, kur iki šiol vyksta registracija ir yra galimybė treniruotis prieš didįjį žinių patikrinimą.

Šį egzaminą sudaro uždari testo ir vienas atviras klausimai. Užduočių atlikimui bus skirtos 45 minutės.

Nugalėtojų laukia specialus prezidento įsteigtas prizas. Taip pat jie bus apdovanoti ir Teisingumo ministerijos prizais: planšetiniais kompiuteriais, elektroninėmis skaityklėmis, belaidėmis ausinėmis, išmaniaisiais laikrodžiais, suteiksiančiais galimybių ir toliau plėsti teisinių žinių akiratį.

Per keturiolika Konstitucijos egzamino gyvavimo metų konstitucines žinias pasitikrino apie 400 tūkst. žmonių – maždaug kas 7 Lietuvos pilietis.

Teisingumo ministerijos info