Lietuva ir Ukraina susitarė dėl sąlygų darbuotojams

1097_be8cd1454279444236233932c748bdbaPastaraisiais metais tarp visų užsieniečių, atvykusių į Lietuvą, didėja Ukrainos piliečių dalis. Daugiausia daugkartinių nacionalinių vizų šių metų sausio–spalio mėnesiais buvo išduota Ukrainos piliečiams, tai yra 18 929 vizos arba 60 proc. visų darbo pagrindu išduotų nacionalinių vizų. Per tą patį laikotarpį daugiausia leidimų laikinai gyventi Lietuvoje irgi gavo Ukrainos piliečiai: 8 047 leidimai gyventi arba 60 proc. nuo visų tokių išduotų leidimų.

Kad būtų geriau užtikrinama abiejų šalių darbuotojų teisių ir interesų apsauga ir kovojama su nelegaliu darbu, gruodžio 7 d. Kijeve pasirašomas Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Ukrainos Ministrų kabineto susitarimas dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje.

Susitarime reglamentuojama, kad minimalus darbo užmokestis, mokamas susitariančių šalių darbuotojams, įdarbintiems kitos šalies valstybės teritorijoje, negali būti mažesnis už tokį patį darbą pas tą patį darbdavį dirbančio įdarbinimo šalies valstybės gyventojo darbo užmokestį. Taip pat apibrėžiamos privalomos komandiruotų darbuotojų darbo sąlygos darbo vietos valstybėje ir nustatoma informavimo apie komandiruotus darbuotojus tvarka.

Susitarime naujų sąlygų dėl leidimų dirbti ar laikinai gyventi išdavimo nenustatoma. Primename, kad vienos susitariančiosios šalies piliečiams, kurie ketina dirbti kitos susitariančiosios šalies teritorijoje, leidimų dirbti ar leidimų laikinai gyventi išdavimo tvarką ir terminus, atvykimą į įdarbinimo valstybės teritoriją ir buvimą joje bei darbo santykius reglamentuoja įdarbinimo valstybėje galiojantys teisės aktai.

Tikimasi, kad šios nuostatos padės sumažinti nelegalų darbą ir apsaugoti darbuotojų migrantų teises.

Susitariančiųjų šalių darbuotojų migrantų socialinės apsaugos išmokų skyrimą ir socialinio draudimo įmokų mokėjimo klausimus reglamentuoja Lietuvos ir Ukrainos sutartis dėl socialinės apsaugos, kuri įsigaliojo 2002 m. vasario 8 d.

Pasirašomą susitarimą parengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, atsižvelgdama į tai, kad 2017 m. gruodžio mėnesį Ukrainos prezidento Petro Porošenko vizito Vilniuje metu abiejų šalių prezidentai išreiškė susirūpinimą dėl ukrainiečių įdarbinimo ir jų socialinių garantijų Lietuvoje.

Susitarimą Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardu pasirašo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija