Tolerancija, solidarumas ir įtaka

Vengrija (4)

Tolerancija, solidarumas, įtaka – šie vertingi ir svarbūs žodžiai, apibūdinantys jaunimo politiką, skambėjo Lietuvos ir Vengrijos jaunimo politikos ekspertų susitikime „Bendruomenės jauniems žmonėms – įrankiai, metodai ir dalijimasis gerąja praktika“. Rugsėjo 19–25 d. dvišalis susitikimas vyko Vengrijoje, Budapešte.

Jaunimo politikos atstovus į turiningą kelionę pakvietė Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Kelionės tikslas – iš šių dviejų šalių suformuoti jaunimo politikos ekspertų grupę, kuri bendradarbiautų ir stiprintų Lietuvos ir Vengrijos jaunų žmonių draugystę tarpusavyje, dalintųsi gerąja praktika. Gavome progą įvertinti Vengrijos jaunimo politiką, susipažinti su šios šalies jaunimo centrų veikla, ją įvertinti, pasidalinti Lietuvos patirtimi formuojant jaunimo politiką bei ją įgyvendinant. Iš Lietuvos vyko 14 atstovų – Jaunimo reikalų departamento atstovai, jaunimo reikalų koordinatoriai, Europos parlamento, skautų, jaunimo organizacijų ir užimtumo centrų atstovai. Vengrų buvo 15, įvairių su jaunimu dirbančių organizacijų atstovai. Organizatoriai Vengrijoje – Naujos kartos centras. Įdomi, marga, bet itin draugiška kompanija, savaitę dirbome ir kūrėme kartu – vykdėme projektinę užduotį – „Geriausia jaunimo erdvė Budapešte“. Kartu kūrėme koncepciją, organizacijos struktūrą, finansavimo modelį, reklamą, marketingą, planavome veiklą.

Vengrija (2)Maloniai sutiko ir į Lietuvos Respublikos ambasadą Budapešte pasisvečiuoti pakvietė J. E. Ambasadorė Rasa Kairienė. Susitikimo LR ambasadoje Budapešte metu pasidžiaugta Lietuvos ir Vengrijos istorine praeitimi, esamu bendradarbiavimu, Stepono Batoro veikla, kurios įamžinimas ir buvo šis bendras Lietuvos ir Vengrijos projektas. Lietuvių Vengrijoje nėra daug, todėl ne dažnai pasitaikanti galimybė pakalbėti lietuviškai nudžiugino ambasados darbuotojus.

Vizito metu aplankytos įvairios jaunimo ir dirbančios su jaunimu organizacijos, pristatytos abiejų šalių jaunimo politikos struktūros, darbo metodai, patirtis. Lankėmės studentų atstovybėje. Puikiai veikianti struktūra, didelė tolerancija, visos galimybės studentams, bet kaip vengrai pripažino, „moksliukams ten ne vieta. Laisvalaikį  praleisti smagu, bet akademiškumu nekvepia“.

Paliko įspūdį Nadvasonio (Nagyvazsony) kaimelyje, turinčiame 1 800 gyventojų, veikianti „Fekete Sereg“ organizacija (ist. Juodoji Vengrijos kariuomenė, tačiau pavadinimas neverčiamas, nes su kariuomene organizacija neturi nieko bendro). Ji įkurta 1997 metais, akredituota siunčiančioji ir priimančioji tarptautinės savanorystės (EVS) organizacija. Mums lankantis, kaimelyje trumpalaikei ar ilgalaikei savanorio misijai buvo atvykę 11 jaunuolių iš įvairių pasaulio šalių. Kartu jie vykdo įvairią veiklą – nuo pagalbos pamokų ruošoje iki tilto statymo! Aktyvi organizacija jau priėmė per 70, o išsiuntė per 90 savanorių. Į veiklą įtrauktas visas kaimas, tikras solidarumas. Alytuje tarptautinė savanorystė – tai tik jos užuomazgos, akredituotos organizacijos kol kas neturime.

Dar vienas objektas – „Holnapocska Tabor“ – vaikų stovykla, įkurta 2009 metais.  Iš pradžių vaikai ir mokiniai į šią stovyklą būdavo atrenkami už gerus mokymosi pasiekimus ir rezultatus. Nuo 2010 m. stovykla skirta vaikams, įveikusiems onkologinių ir kitų sunkių ligų iššūkius. Savaitė kūno ir sielos stiprinimo terapijos, pilna nuotykių, džiaugsmo ir šypsenų. Stovykla įkurta nuostabioje vietoje, pramogos, laipynės, batutai, mini zoologijos sodas, amatai, švarus oras  įkvepia pagyti. Stovykla privati, įkūrėjas asmeniškai žino, ką reiškia sunki liga. Įmonių, rėmėjų lėšos leidžia 45 vaikams savaitę stovyklauti nemokamai. Darbuotojai – savanoriai. Tokia stovykla – teigiama įtaka visai bendruomenei.

Kitais metais vengrų delegacija keliaus po Lietuvą ir ieškos tolerancijos, solidarumo ir įtakos jaunimo politikoje. Laukiame!

Jurgita Šukevičienė, Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė jaunimo reikalų koordinatorė