Lietuvos nusikaltimų aukų rėmimo asociacija parengė atmintinę nukentėjusiems asmenims

 

  dekoratyvinis pav.

Lietuvos nusikaltimų aukų rėmimo asociacija parengė atmintinę nukentėjusiam asmeniui. Joje pateikiama informacija apie tai, kaip elgtis įvykus nusikaltimui ir prasidėjus nusikalstamos veikos tyrimui.

 ATMINTINĖ NUKENTĖJUSIAM ASMENIUI

 1. Apie nusikaltimo įvykį visuomet praneškite (skambinkite tel. 112 arba kreipkitės tiesiogiai į policiją, prokuratūrą). Žinokite, kad pavėluotas pranešimas apie nusikalstamą veiką sukels problemų gaunant draudimo išmokas, o įstatymų numatytais atvejais – ir kompensaciją iš Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondo, taip pat nemokamai gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą.

2. Paprašykite nurodyti priėmusio informaciją asmens pareigas, pavardę ir kontaktinius duomenis  dėl pasiteiravimo (šiuos duomenis būtinai užsirašykite).

3. Nepasiduokite pareigūnų galimiems įtikinėjimams nerašyti pareiškimo, tarsi Jūsų patirta žala yra smulki ar patys esate kalti, apsižioplinot, ar kad vis tiek kaltininkas nebus nustatytas ir pan. Žinokite, kad įvykio faktas būtinai turi būti užfiksuotas ir galimų pėdsakų paieška negali būti atidedama, nepriklausomai nuo  to, kaip bus kvalifikuotas įvykis (kaip nusikaltimas ar administracinis pažeidimas).

4. Pareigūnai išimtiniais atvejais gali atlikti papildomą aplinkybių tikslinimą, tačiau ne vėliau kaip per dešimt dienų Jums turi būti pranešta apie pradėtą ikiteisminį tyrimą arba turite gauti rašytinį nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą (pastarąjį sprendimą galite skųsti prokurorui, jeigu manote, kad jis neteisėtas).

5. Jeigu prokuroras nepatenkins Jūsų skundo ir gausite apie tai prokuroro nutarimą, jį galėsite apskųsti apylinkės teismui.

6. Nusikalstamos veikos tyrimo metu policijoje ar prokuratūroje pareigūnas turi priimti nutarimą pripažinti Jus nukentėjusiuoju, apie tai Jums pranešti pasirašytinai. Tai yra Jūsų procesinių teisių atsiradimo sąlyga.

7. Jeigu dėl nusikaltimo vykdomas ikiteisminis tyrimas, turėtumėte intensyviai domėtis jo rezultatyvumu visomis komunikacijos priemonėmis teirautis atitinkamo pareigūno, kurio duomenys Jums visuomet turėtų būti pranešami, apie tyrimo eigą, sustabdymą ar nutraukimą, ir tokie sprendimai gali būti apskųsti aukštesniajam prokurorui.

8. Jūs visuomet turite teisę susipažinti su tyrimo medžiaga, pateikę prašymą ikiteisminį tyrimą organizuojančiam ir kontroliuojančiam prokurorui. Jeigu tokia teise pasinaudoti Jums neleidžiama, tai galite apskųsti aukštesniam prokurorui ar teismui.

9. Nukentėjusysis turi teisę turėti įgaliotąjį atstovą (advokatą arba teisės magistrą), kuris gali padėti ginti jo teisės policijoje, prokuratūroje ir teisme.

10. Jeigu Jums iškyla neaiškumų ar atitinkama teisė nepatenkinama, kreipkitės į Lietuvos nusikaltimų aukų rėmimo asociaciją.