Literatūriniame traukinyje – dviejų kartų atstovų pasimatymas

 

 

DSC_0076.JPGNe vienas alytiškis, besidomintis šiuolaikine lietuvių literatūra, rugpjūtį užsukęs į miesto biblioteką su keistinų knygų ryšeliu, norėjo būti patikintas, kad ir šiemet rudenį bus „tie traukiniai“. Taip miestelėnai vadina jau spėtą pamėgti renginių ciklą „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“. Smagu užsitikrinti, kad ir šiemet į Alytų literatūrinis traukinys atvažiavo ir dar tikrai užsuks ne vieną kartą. Kas gi jo keleiviai?

Šį rudenį jau trečiąkart Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos organizuojamuose literatūriniuose susitikimuose ir vėl švyti tiek patyrusių literatūros grandų, tiek naujų, savitai ir ryškiai sužibusių kūrėjų asmenybės ir talentai. Ir vėl ieškome skirtingų kartų rašytojų kūrybinės sanglaudos ar priešpriešos. Šiuolaikinės lietuvių literatūros įdomybes išnarplioti padeda įžvalgūs literatūros žinovai, o tinkamą atsvarą intelektualiems pokalbiams suteikia gyvai atliekamos muzikos intarpai.

Rugsėjį bibliotekoje įvyko pirmasis renginių ciklo „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“ literatūros ir muzikos vakaras. Improvizuotoje traukinio kupė susitiko stiprios asmenybės: poetas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Kornelijus Platelis bei debiutuojanti prozininkė ir poetė, literatūros kritikė Virginija Kulvinskaitė (Cibarauskė). Traukinio pakeleivių pokalbio intrigą kūrė diskusijos kuratorė filologė, lietuvių literatūros kritikė Elžbieta Banytė. Gitaros profesionalo Aido Tamulevičiaus atliekamos vingrios melodijos žadino klausytojų vaizduotę ir nejučia nuskraidino į jautrius asmeninius potyrius.

Smagiai ir nepretenzingai nusiteikusi improvizuotos traukinio kupė pakeleivių ketveriukė linksmai gliaudė gilius ir visai nelinksmus filosofinius klausimus ir tradiciškai gvildeno kūrėjo ir kūrybos aktualijas apskritai. Diskusijos kuratorė Elžbieta Banytė, sumaniai ir lyg tarp kitko pamėčiusi nepatogių klausimų „dagiukų“, pašnekovus vertė muistytis kėdėse ir reikšti emocijas. Renginio publika įdėmiai sekė rašytojų minčių eigą ir subtiliausius jų skaitomos kūrybos niuansus. Elžbieta Banytė prasitarė, kad yra kur kas maloniau žiūrėti į akis tikriesiems skaitytojams, kurie susirinko į renginį ir iš tikrųjų domisi literatūra, o ne publikoje matyti vis tuos pačius puikiai žinomus rašytojų veidus, kurie ateina į renginius paklausyti vieni kitų.

Kornelijus Platelis, pasak diskusijos kuratorės, vienas iš geriausių šiuo metu rašančių poetų, paprašytas pafilosofuoti apie kartas, iš karto atsigręžė į netrumpą savo gyvenimo kelią ir „anuos laikus“:

„Anksčiau nebuvo perskyros tarp kartų, buvo daugiau ideologinė perskyra tarp žmonių. Anais laikais skaitėme poeziją nutįsusiais megztiniais, bet poetai buvo pagarboj ir jų knygos išeidavo milžiniškais tiražais. Buvo kitokia vertybių samprata. Kultūra buvo svarbi, nors kūrėjus ir persekiojo cenzūra.“

Rašytoja Virginija Kulvinskaitė klausytojams atvėrė „šių laikų“ asmeninę patirtį:

„Dabar egzistuoja vidinis cenzorius – padorumo, normalumo. Ypač – jei rašai pirmuoju asmeniu. Jeigu tau svarbi aplinkinių nuomonė, su tuo vidiniu cenzoriumi sunkoka susitarti. Kūryba apskritai, kaip veikla, pačia savo esme nukreipta į ribų peržengimo patirtis. Aš stengiuosi saviironiškai interpretuoti savo kūrybą.“

Poetas Kornelijus Platelis pratęsė mintį apie nematomąją, asmeniškąją, kūrybos pusę:

„Jeigu poeziją tu rašai ne apie save, tai apie ką tu tada rašai? Žinoma, kad visada rašai apie save. Tik stengiesi tuos asmeniškumus paslėpti po kultūriniais kontekstais. Iš vienos pusės, stengiesi savo kūrybą padaryti visiems labiau priimtiną, o iš kitos pusės – pakelti jos literatūrinę vertę. Tai susiję su tam tikra poetine klausa, kurią turime visi išsiugdyti. Mano vidinis cenzorius man sako, kad kiekvienas mano eilėraštis, nepaisant to, kiek jame yra metaforų, pats būtų metafora.“

Kornelijus Platelis alytiškių publikai paskaitė pluoštelį savo eilėraščių, o Virginija Kulvinskaitė – ištraukų iš savo pirmosios prozos knygos „Kai aš buvau malalietka„.

„Šie du autoriai yra tokie skirtingi, kad sunkiai beatrastume kokių nors bendrumų. Ir kartos čia yra visiškai „ne prie ko“, – reziumavo Elžbieta Banytė.

Renginio pabaigoje Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė pasidžiaugė, kad į „kartų traukinį“ pavyksta pasikviesti tokių puikių keliautojų ir pakvietė į kitus šio renginių ciklo susitikimus, kurių ateityje dar būsią trys. Artimiausias iš jų – spalio 9 dieną vyksiantis susitikimas su rašytoju Jaroslavu Melniku. Jo kūrybą pristatys Daina Opolskaitė, o dainuojamosios poezijos intarpus dovanos „Kukumbalis“.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė.

Jūratė Čėsnaitė

Vitalijos Pankienės nuotr.