Dažnas įkliuvusio neblaivaus vairuotojo pasiaiškinimas, kad jis alkoholio negėrė, o promilės atsirado dėl vaistų, prarūgusių sulčių ir t.t. Vieno leidinio žurnalistai atliko eksperimentą jie gėrė dažniausiai minimus skysčius: nealkoholinį alų, girą, kefyrą, gudobelių ekstraktą, valgė saldainius su likeriu, bei skalavo dantis tam skirtu skysčiu. Alkoholio mylėtojus reikia nuvilti, nes eksperimentas parodė, kad po 15 minučių nuo bandymo pradžios nė vienas alkotesteris nerodė jo.
Šiuo metu svarstoma galimybė įvesti nulio promilių blaivumą visiems vairuotojams motyvuojant tuo, kad išgėrus nėra ko sėstis už vairo. Tiesos tokiame siūlyme aišku yra, bet kartais gyvenime susidaro situacija kuomet labai mažo alkoholio kiekio vartojimas tiesiog neišvengiamas. Kelių dešimtųjų promilių ( 0,4) nustatymas neturėtų būti pretekstu drąstiškai bausti nusižengusįjį. Neperlenkime lazdos, nes tas kelias dešimtąsias aptinka pas žmones kurie nėra alkoholio vergai – tai aplinkybių aukos. Tačiau jeigu tai pasikartoja du ar tris kartus na tuomet galima ir teises atimti. Taip sakant mokykis gyventi blaiviai.
Netyla kalbos ir apie baudos balų sistemos sugrąžinimą. Visai kaip sovietmečiu – nori policininkas skiria balus nori neskiria. Tokiu atveju žmogus už tą patį nusižengimą bus baudžiamas keliais būdais. Visų pirma skirs baudą, tada – balus, o vėliau atims teises. Daugoka. Ir nauda abejotina. Nebūtina grįžti į praeitį, kuomet ir avarijų buvo daugiau ir važinėjančių girtuoklių buvo pakankamai. Negi praeities nostalgija nugalės sveiką protą?
Jonas Uždavinys