Pirmą kartą Lietuvoje gyvosios istorijos festivalyje „Jotvos Vartai“ atkuriama Pilėnų legenda

 

 

Jotvos vartai Alytuje. Astos Sabonytes nuotr.

Vienas didžiausių gyvosios istorijos festivalių Lietuvoje „Jotvos vartai“, vyksiantis birželio 30 – liepos 1 dienomis Alytaus Dainų slėnyje, šimtmečio proga, atkurs Pilėnų legendą vakaro kovos incenizacijoje.

„Pilyje buvo keturi tūkstančiai karių, subėgusių ten vos išgirdus apie priešą su savo šeimynomis iš aplinkinių kaimų. Gynėjai ilgai kamavo priešą, kaudamiesi ne tik prie gynybinio pylimo, bet ir sėkmingai išsiverždami pro atvirus vartus ir užpuldami supančiuosius. Kai daugybė pilėnų žuvo, o dar daugiau buvo sužeista, kai sumažėjus gynėjui skaičiui, ėmė blėsti viltis apginti pilį…Nenorėdami pasiduoti priešui, jie nukreipė ginklus prieš save ir savo artimuosius. Sukrovę didžiulį laužą, į ugnį sumetė viską, ką priešas galėjo išgrobstyti. Jie išžudė ir sumetė į liepsnas žmonas, vaikus, visus, kurie nepajėgė ar dėl lyties, ar dėl amžiaus pakelti ginklo. Surengę saviškiams šitokį galą, patys prašėsi nukaujami viršininko, o šis paskutinis persismeigė kalaviju…“ – Štai taip A. Vijūkas-Kojelavičius aprašo Pilėnų pilies gynimą ir tragišką žūtį. Pilėnų istorija gerai žinoma iš pirminio jos šaltinio Vygando Marburgiečio kronikos.

 

Alytaus Dainų slėnis – nuo seno pamėgta, tačiau ilgą laiką nenaudota švenčių vieta Alytuje, apsupta miškų bei Nemuno upės. Šiemet ši vieta vėl atgims joje įkurdinus vieną didžiausių gyvosios istorijos renginių Lietuvoje.

Visai šeimai skirtame dviejų dienų nemokamame renginyje svečiuosis viduramžių ir folkloro muzikos grupės, amatininkai, karybos klubai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Ukrainos.

Tarp tradiciniais tapusių šventės renginių – vakaro kautynių, kovos rato, kur dėl stipriausiojo kario vardo varžysis Lietuvos bei kaimyninių šalių kariai, amatų miestelio, galiūnų konkurso, ypatingai kviečiame dalyvauti turiningoje paskaitų bei edukacijų programoje, stebėti Lietuvos kariuomenės operaciją, išgirsti žinomų atlikėjų folkroko grupių „Žalvarinis “, „Atalyja“, eksperimentinio folkloro grupių „Kamanių šilelis“, „Baltos varnos“, viduramžių grupės „Lord Wind“ ir kitų koncertus.

 

Daugiau informacijos apie renginį: www.jotvosvartai.lt

Jotvos vartai Alytuje. Astos Sabonytes nuotr.

 

VšĮ “ARGOSTUDIO”

Tomas Sutkaitis