Registrų centrui jau pateikta apie 14 proc. viešųjų įstaigų dalininkų sąrašų

 

registru-centras-kadastras-65404734

 

2017 m. lapkritį atsiradusi viešųjų įstaigų pareiga pateikti duomenis apie dalininkus įgauna pagreitį – Registrų centro duomenimis, iki kovo pradžios gauta jau virš 1,45 tūkst. (maždaug 14 proc.) viešųjų įstaigų dalininkų sąrašų.

Viešųjų įstaigų suaktyvėjimas užfiksuotas po to, kad Registrų centras metų pradžioje viešosios įstaigoms du kartus išsiuntė informaciją apie naująją prievolę – per sausį ir vasarį gauta daugiau kaip po 600 tokių sąrašų. Kovo 1 d. Juridinių asmenų registre iš viso buvo registruota 10 610 viešųjų įstaigų.

„Naujoji prievolė padės užtikrinti skaidresnę viešųjų įstaigų veiklą ir efektyvesnį viešąjį administravimą“, – teigia laikinoji Registrų centro vadovė Ieva Tarailienė. Pasak jos, įvairioms valstybės institucijų funkcijoms atlikti yra būtina turėti informaciją apie juridinių asmenų dalyvius ir jų duomenis. Tokia informacija taip pat reikalinga mokesčių administravimo institucijoms, teisėsaugos institucijoms, tiriančioms sukčiavimo pobūdžio nusikalstamas veikas.

Primename, kad naujai įregistruotos viešosios įstaigos duomenis apie dalininkus turi pateikti per 5 dienas nuo momento, kai steigėjas perdavė viešajai įstaigai įnašą ir tapo dalininku. Jei anksčiau įregistruotose VšĮ nuo praėjusių metų lapkričio iki š. m. gegužės 1 d. nebus dalininkų pasikeitimų, jos duomenis apie dalininkus privalės pateikti ne vėliau kaip iki 2018 m. liepos 1 d.

Pareiga į Registrų centro tvarkomą Juridinių asmenų dalyvių informacinę sistemą (JADIS) teikti viešųjų įstaigų dalininkų duomenis atsirado 2017 m. lapkritį įsigaliojus Viešųjų įstaigų įstatymo pakeitimams. Iki tol pareigą teikti duomenis apie akcininkus ir narius turėjo tik uždarosios akcinės bendrovės ir mažosios bendrijos. Pagal naująją tvarką į JADIS turi būti teikiami kiekvieno viešosios įstaigos dalininko (ir fizinio, ir juridinio asmens) duomenys, jo teisių įgijimo data, dalininko įnašo vertė, dalininko teisių perleidimo data ir kt. Jei viešojoje įstaigoje yra tik vienas dalininkas, jis vadinamas savininku, tačiau jam galioja tokia pati pareiga dėl duomenų apie dalininkus pateikimo.

Pagal Administracinių teisės nusižengimų kodeksą duomenų ir kitos teiktinos informacijos nepateikimas laiku JADIS tvarkytojui užtraukia duomenų nepateikusio juridinio asmens vadovui baudą nuo 30 iki 1 450 eurų.

Apie prievolę juridiniai asmenys daugiau sužinoti gali uždavę klausimus Registrų centro interaktyvaus konsultavimo svetainėje adresu http://info.registrucentras.lt, o konkretų atsakymą apie tai, kaip į JADIS teikiami tokie duomenys, gali rasti čia.

 

 

Kristina Petrošienė, Registrų centro atstovė spaudai