Saulė atneša ne tik šilumą, bet ir alergines reakcijas: kaip apsisaugoti?

 

saule

Nors vis ryškesni ir kaitresni saulės spinduliai pavasarį džiugina daugelį, kai kuriems žmonėms saulėti orai asocijuojasi su nemaloniomis sveikatos problemomis. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė, kosmetologė Ramunė Uosienė pasakoja, kad raudoni niežtintys plotai ant įvairių odos vietų, pūslelės, itin išsausėjusi, net kraujuojanti oda – gali byloti apie alergiją saulei. Tad kaip spręsti šią kasdienybę apsunkinančią problemą?

Alergija saulei skirtingais simptomais pasireiškia apie 20 proc. populiacijos. UVA ir UVB spinduliuotė paveikia apnuogintą žmogaus kūno vietą, pažeidžia ląsteles ir pasireiškia infekcija. Alergija saulei skirstoma į keletą tipų, tačiau pagrindiniai yra: polimorfinis bėrimas, Maljorkos aknė bei fotoalerginė reakcija. Kiekvienas šių tipų skiriasi tam tikrais požymiais, tačiau visi nemenkai suprastina gyvenimo kokybę.

 

Saulės alergijų tipai

 

Kosmetologė paaiškina, jog polimorfinį bėrimą sukelia intensyvi UVA spinduliuotė ir jis dažniausiai pasireiškia šviesios, mišrios ar sausos odos žmonėms, dažniausiai moterims. Alergija išsiskiria niežtinčiais, paraudusiais ir patinusiais odos plotais, kai kuriems – pūslelėmis, kurios dažniausiai atsiranda ant kaklo, krūtinės bei pečių zonose.

„Štai Malijorkos aknė atrodo šiek tiek kitaip, nei polimorfinis bėrimas. Atsiradus šiai alerginei reakcijai, odą nusėja maži, stipriai niežtintys spuogeliai. Labai svarbu jų nekasyti, kad neatsirastų randai.  Žmonės, patiriantys šį bėrimą, juo skundžiasi pavasario ir vasaros sezonais, o vėliau jis paprasčiausiai praeina“, – sako R. Uosienė.

Ekspertė pasakoja, jog fotoalerginės bei fototoksinės reakcijos pasireiškia rečiausiai, tačiau paveikia tas pačias kūno zonas, kaip ir kiti saulės alergijų tipai. Jas sukelia spinduliuotės sąveika su žmogaus oda, neseniai pavartojus tam tikrų medikamentų, kvepalų, kosmetikos.

„Laisvieji radikalai sukuria odos pažaidą, tad simptomai pasižymi deginančio skausmo pojūčiu, niežėjimu, raudoniu bei pūslelėmis. Iš esmės, simptomai panašūs į saulės nudegimą. Kai pūslelės užgyja, yra tikimybė, kad susidarys pigmentinės dėmės, todėl alergiją turintiems žmonėms tiesiog būtina vengti tiesioginių saulės spindulių ant odos“, – pažymi kosmetologė.

 

Kaip kovoti?

 

  1. Uosienė paaiškina, kad tikslingiausias būdas išvengti saulės sukeliamų problemų – vengti paties alergeno. Visgi, tai padaryti pavyksta ne visada, todėl būtina atsižvelgti į keletą esminių elementų, padėsiančių kovoti su nemaloniais simptomais.

„Saulei alergiškiems žmonėms svarbu dėvėti kuo daugiau kūno dengiančių drabužių, skrybėlę. Būtina nepamiršti kremo nuo saulės be papildomų kvapiklių, kurio SPF būtų ne mažesnis nei 30. Geriausia rinktis tokį kremą, kuris apsaugo ir nuo UVA, ir nuo UVB spinduliuočių. Kremu reikėtų nepamiršti padengti ausų bei lūpų“, – sako kosmetologė.

Kosmetologė pažymi, kad tiems, kurie nežino, ar netoleruoja saulės spindulių, tačiau pabuvę saulėje pastebi alerginę reakciją, vertėtų kreiptis į vaistininką konsultacijai. Apžiūrėjęs pažeistas kūno vietas, jis pasiūlys nereceptinį hormoninį tepalą, antihistamininių vaistų bei specialių kremų. Anot jos, namuose galima saulės paveiktas vietas atvėsinti ledukų kompresais, tačiau tiesiogiai ledo ant odos dėti nereikėtų – jį patartina įvynioti į medvilninį rankšluostėlį. Taip pat vaistinėse galima įsigyti daugkartinio naudojimo šaldančius kompresus. R. Uosienė pabrėžia, jog keletą kartų susidūrus su alergine reakcija saulei, būtina apsilankyti pas gydytoją dermatologą.

Sveikos odos instituto ekspertė įvardija, jog tie, kas žino, jog yra alergiški saulei, turėtų turėti specialų gydytojo paskirtą kremą, taip pat naudoti SPF losjonus, sukurtus specifiškai alergiją saulei turintiems žmonėms. Jų stiprumas dažniausiai vyrauja nuo SPF 50 iki SPF 100, o savo sudėtyje jie turi vertingų, odą raminančių komponentų, neturi kvapiklių. Taip pat praverčia ir antihistamininiai vaistai, kurie sumažina alerginę reakciją.

„Alergiškiems žmonėms labai svarbu pratintis prie saulės pamažu. Pradėti nuo 15 minučių per dieną, vėliau šį laiką didinti – taip oda labiau pripras prie saulės skleidžiamos spinduliuotės. Tiek alergiškiems, tiek nealergiškiems žmonėms ruošiantis saulėtajam sezonui, vertėtų vartoti vitaminų kompleksus su variu, selenu, beta karotenu, cinku – jie padeda didinti toleranciją saulei ir netgi pagražina įdegį. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kada ilsimės prie vandens telkinių, smėlėtose vietovėse – saulės spinduliai mus paveikia dar labiau, nes vanduo ir smėlis atspindi šviesą. Tokiu atveju, verta rinktis poilsį šešėlyje. Taip pat, išsimaudžius vandens telkinyje, reikėtų reaplikuoti SPF apsaugą. Po saulės vonių patartina naudoti kūno losjonus su alaviju, dekspantenoliu“, – paaiškina ji.

Pasak R. Uosienės, UVA spinduliuotė geba prasiskverbti ir pro langų stiklus, tad net dirbant biure ar ilsintis namuose, toje vietoje kur pasiekia saulė, būtina naudoti SPF.

 

Gustė Kašėtaitė