„Slėptuvė nuo gyvenimo“

316157641_521115206712463_6204914729275700349_nKo gero pastebėjote Rotušės aikštėje stovintį jūrinį konteinerį su užrašu „Slėptuvė nuo gyvenimo“. Šiame neįprastame statinyje eksponuojama iš Vilniaus atkeliavusi Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ (1939–1944). Ji šiandien oficialiai lankytojams atvėrė duris ir veiks iki gruodžio 18 d.
Padėkoti parodos organizatoriams už alytiškiams suteiktą galimybę geriau pažinti kino pasaulį atvyko Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė.
„Šiandien sunkiai galėtume įsivaizduoti, kaip atrodė nepriklausomos, tarpukario Lietuvos kino teatrai, jei ne šis Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje saugomas nuotraukų rinkinys. Užsukę į parodą, paprastai jos eksponatus, fotografijas ar paveikslus matome ant sienų, o šį kartą ji eksponuojama neįprastoje vietoje, neįprastu būdu – jūriniame konteineryje, pati paroda labiau primena kino seansą. Tikiuosi, kad šis įdomus statinys patrauks praeivių dėmesį ir pasidomėti, kas jo viduje, užsuks tiek alytiškiai, tiek ir miesto svečiai. Dėkoju Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejui už alytiškiams suteiktą galimybę pažinti kino teatro pasaulį, susipažinti su šalies teatrų architektūriniais sprendimais, sužinoti istorinius faktus ir pajusti, kuo kinas gyveno sovietų ar vokiečių okupacijos metais“, – sakė mero pavaduotoja.
Pirmiausia paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ (1939–1944) pristatyta švietimo bendruomenei.
Minėta paroda sumanyta kaip kino seansas. Konteinerio viduje yra du ekranai. Viename jų rodomas penkiolikos minučių filmas, padedantis suprasti 1939–1944 m. istorinių įvykių virsmus. Kitame – iš kino teatrų nuotraukų sukurtas animuotas filmas. Jame žiūrovai gali pamatyti 29 Lietuvos kino teatrų istorijas. Tarp jų ir Alytaus „Dainavos“, kurios, kaip Šulmano kino teatro, istorija prasidėjo dar 1920 m. Po karo „Dainava“ tapo „Taika“. Filmai čia sukosi iki 1988 m.
Pasibaigus parodos istoriniam filmui, užsidegus šviesai, lankytojai per septynių minučių pertrauką gali patyrinėti Laiko liniją, kuri sukurta iš spaudos, nuotraukų, žmonių prisiminimų. Taip pat ant sienų bus galima apžiūrėti skirtingų metų filmų afišas, mažuose ekranuose – kino teatrų brėžinius, reklaminę kino medžiagą, aktorių albumus ir kt.
Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ suteikia galimybę dabarties žmonėms nusikelti į praeities laiką, kuris ne tik primins gražias kino patirtis, bet ir skaudžius Lietuvos istorijos momentus, kurie atliepia ir šiandienos įvykius.
Paroda Alytuje veiks visą parą, tad į ją užsukti bus galima ne tik specialiai, bet ir neplanuotai, kiekvienam patogiausiu metu. Be to, ši paroda ypač tinka ir vyresnių klasių moksleiviams kaip integruota pamoka.
AMS info.