Tyrimo apie lyčių lygybės politikos įgyvendinimą Lietuvos savivaldybėse rezultatai. Gerieji Alytaus miesto savivaldybės pavyzdžiai

 

dekoratyvinis pav.Siekdama išsiaiškinti, kaip savivaldybėse vertinama ir įgyvendinama lyčių lygybės politika, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba užsakė kokybinį tyrimą. Sociologai išsiaiškino vietos valdžios, darbdavių ir nevyriausybinių organizacijų nuostatas bei būdus, kaip savivaldoje užtikrinamas moterų ir vyrų lygiateisiškumas. Alytaus miesto savivaldybė šiame kontekste išsiskyrė kaip pati pažangiausia.

Tyrimo metu (2017 m. spalio 26 d. – 2018 m. vasario 21 d.) iš viso buvo atliktas 71 kokybinis interviu. Tyrėjai juos atliko Akmenės rajono, Alytaus miesto, Birštono, Jonavos rajono, Pasvalio rajono, Rietavo rajono, Tauragės rajono, Ukmergės rajono, Vilniaus miesto ir Visagino savivaldybėse. Kiekvienoje jų buvo apklausti ne mažiau kaip 7 respondentai: keturi savivaldybės administracijos darbuotojai, du didelių ir vidutinių įmonių atstovai, vienas nevyriausybinės organizacijos, dirbančios lyčių lygybės srityje, atstovas.

Aštuonių merų ir dviejų savivaldybių atstovų interviu rodo nesutampantį vadovybių požiūrį į lyčių lygybės politiką. Visi sutinka, kad šie klausimai yra svarbūs, tačiau pateikia skirtingą lyčių lygybės sampratą bei viziją. Kalbėdami apie lyčių lygybės turinį, vieni pabrėžia struktūrines ir teisines problemas, kiti palaiko stereotipines nuostatas apie moterų ir vyrų socialinius vaidmenis bei statuso skirtumus.

Nė viena savivaldybė sistemingai nerenka paslaugų gavėjų statistikos pagal lytį.

Svarbi kliūtis siekiant įgyvendinti lyčių lygybės politikos priemones – tai, kad nemaža dalis respondentų esamus lyčių netolygumus darbo rinkoje (pasiskirstymą pagal profesijų grupes) suvokia kaip natūralią visuomenės sanklodą, kurią pakeisti labai sunku ar net netikslinga.

Apklausti švietimo skyrių vedėjai/specialistai apibūdino aktualiausias švietimo sistemos problemas. Tai mokinių skaičiaus mažėjimas, mokytojų, kuriems daugiau kaip 50 metų, skaičiaus didėjimas, jaunų mokytojų stygius. Jie apgailestavo dėl vyrų trūkumo švietime ir jų nenoro rinktis tokį darbą, tačiau su lyčių lygybe to nesiejo.

Švietimo skyrių vadovų kalbose lyčių lygybė ugdymo procese nėra minima, vadovybė nenori analizuoti stereotipų poveikio mergaičių ir berniukų saviraiškai.

Lyčių nelygybės apraiškos pastebimos ir savivaldybės administracijos viduje, kai vadovaujančius postus užimantys vyrai leidžia sau netinkamai pajuokauti apie moteris, skeptiškai vertina moterų galimybes siekti paaukštinimo ir aiškiai išsako stereotipines nuostatas, kad vyrai geriau vadovauja nei moterys.

Socialinės paramos skyrių vadovai dažniau nei kiti pastebi ir įvardija lyčių nelygybės nulemtas problemas. Jie akcentavo, kad smurto artimoje aplinkoje atveju dažniau nukenčia moterys nei vyrai, dėl socialinės paramos dažniau kreipiasi moterys, joms teikiama parama yra efektyvesnė nei vyrams. Taip pat atkreiptas dėmesys, jog socialinio darbuotojo profesiją dažniau renkasi moterys, pastebėtas savivaldybėse dirbančių žmonių atlyginimų atotrūkis (moterys uždirba mažiau) ir įvardyti kultūriniai stereotipai apie lytis.

Tyrimas atskleidė, kad nei darbuotojai, nei darbdaviai neatpažįsta lygių galimybių pažeidimų ar diskriminacijos. Nors teigiama, kad lyčių nelygybės darbo rinkoje nėra, tokiai išvadai prieštarauja kiti apklausų duomenys. Pavyzdžiui, respondentai ne kartą minėjo esamus moterų ir vyrų atlyginimų skirtumus, įvardijo stereotipus dėl moteriškų ir vyriškų profesijų, buvo paminėti ir darbuotojų (moterų) skundai dėl netinkamo bendradarbių elgesio.

Darbdaviai įvardijo šias priežastis, kodėl skiriasi moterų ir vyrų padėtis: darbuotojų stereotipai (pavyzdžiui, vyrai neina dirbti į siuvyklas ar vaikų ugdymo įstaigas); švietimo sistemos netolygumai (moksleiviams ir studentams renkantis pagal lytį vis dar stereotipiškai suskirstytas specialybes).

Alytaus miesto savivaldybė yra įsidiegusi modernią vadybos sistemą, kuri leidžia skaidriai įvertinti taikomų priemonių efektyvumą, teikiamų paslaugų prieinamumą gyventojams, pagreitina reagavimą į dėl paslaugų kokybės iškylančias problemas. Nors šioje savivaldybėje numatytos tik kelios lyčių lygybei skirtos priemonės, Alytaus valdžia yra vienintelė iš tirtų savivaldos institucijų, vykdanti įgyvendinamų priemonių stebėseną.

Ši savivaldybė, vienintelė iš tyrimo dalyvių, išsamiai išanalizavo darbuotojų struktūrą lyties aspektu ir įsivardijo problemines sritis.

Alytaus miesto savivaldybė ėmėsi regioninės lyderystės lyčių lygybės politikos įgyvendinimo srityje – 2017 m. organizavo konferenciją „Alytaus regiono savivaldybių vaidmuo formuojant lyčių lygybės politiką“.

Lyčių lygybės užtikrinimo priemonės numatomos ir ateičiai.

Kokybinis tyrimas atliktas įgyvendinant projektą „Savivaldybės sėkmės kodas – lyčių lygybė“, bendrai finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Projektą įgyvendina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos moterų lobistinė organizacija.