Vaiko teisių gynėjai bendradarbiaus su psichologais: vaikus ir tėvus pasieks daugiau profesionalios informacijos

 

 ilma

Kaip kurti saugų ryšį su vaikais, kokiais metodais spręsti iškilusius sunkumus, kas padeda šeimoje sklandžiau sutarti ir susikalbėti? Tokie ir panašūs klausimai vaikų auginimo, auklėjimo bei kitomis tėvystės temomis visuomenėje tampa vis aktualesni, tad vaiko teisių gynėjai, pradėdami bendradarbiauti su Lietuvos psichologų sąjunga, susitarė teikti viešojoje erdvėje kuo daugiau profesionalios ir patikrintos informacijos bei patarimų, kurie ugdytų vaikų ir tėvų sąmoningumą, o kartu stiprintų ir su šeimomis dirbančių specialistų psichologinį pasirengimą.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, jog vaiko teisių gynėjams kasdien bendraujant su vaikais, vertinant jų situacijas, aiškinantis šeimose iškilusius sunkumus, neabejotinai prireikia ir psichologinių žinių.

„Mes nuolat primename tėvams, kaip svarbu vaikus auklėti pozityviai, akcentuojame, jog skyrybų sūkuryje poroms reikėtų išlikti sąmoningoms ir ieškoti kompromisų, o išklausydami vaikų nuomones stengiamės išgirsti ne tik tai, ką vaikas sako, bet ir tinkamai suprasti, ką atskleidžia jo nuotaika, reakcija, veiksmai. Dažnai situacijose, kuriose atsiduriame susitikdami su vaikais ir šeimomis, būna daug pasimetimo ir klausimų, tad noras empatiškai atliepti žmones ir jų gyvenimo įvykius, siekis atrasti tinkamus žodžius, patarimus ir reikalingiausią pagalbos formą, skatina mus be jau turimų teisinių žinių nuolat auginti ir savo psichologinių įgūdžių bagažą“, – sako. I Skuodienė.

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Aina Adomaitytė pritaria, jog siekiant edukuoti visuomenę sąmoningumo temomis, gerinti bendravimo kultūrą šeimose bei ugdyti žmonių emocinį intelektą, svarbu ekspertams viešojoje erdvėje teikti kuo daugiau profesionalios informacijos, o kartu susitelkti ir į arčiausiai šeimų esančių specialistų kompetencijų stiprinimą ir plėtojimą.

„Psichologinės žinios yra svarbios kiekvieno mūsų kasdienybėje, tačiau dažnas psichologas pastebi, jog žmonės išgyvena pačias įvairiausias situacijas, kuriose ne visuomet žino, kaip geriau sureaguoti ar kaip teisingiau pasielgti. Ypač daug tokių klausimų iškyla tėvystėje, kai tėvai, augdami kartu su vaikais, mokosi juos suprasti, stengiasi atliepti jų poreikius bei bando nepamesti ir tarpusavio santykio. Tad labai svarbu, jog dirbantieji vaiko ir šeimos gerovės srityje pasižymėtų stipria kompetencija ir gebėjimu iššūkius patiriančius žmones geriau suprasti ir pritaikyti jiems reikiamą pagalbą, o tuo metu viešojoje erdvėje atsirastų vis daugiau naudingos ir visuomenei lengvai prieinamos informacijos, kuri padėtų spręsti ne tik pasekmes, bet ir veiktų prevenciškai“, – sako A. Adomaitytė.

Vaiko teisių gynėjai kartu su didžiausia šalyje psichologus vienijančia organizacija artimiausiu metu planuoja kurti bendrus turinio projektus, rengti ir skleisti socialinėse medijose įvairias psichologinio pobūdžio rekomendacijas ir informacines žinutes, kurios kviestų visuomenę atkreipti dėmesį į vaikų psichikos sveikatos svarbą bei sąmoningumo ir pozityvios tėvystės ugdymą.

Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia žmones pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 0 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112. 

 

 

 

Ieva Daukšienė 

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus patarėja