Nuotolinių Ukrainos istorijos pamokų ciklas: nuo Kyjivo Rusios susikūrimo iki Rusijos karo

 

Jau daugiau nei devynis mėnesius Rusija vykdo žiaurius karo nusikaltimus Ukrainoje. Kviečiame nepavargti palaikyti didvyrišką ukrainiečių kovą dėl savo šalies laisvės.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir Vilniaus universiteto istorijos fakultetu (VU IF), gruodžio mėnesį organizuoja nuotolinių Ukrainos istorijos pamokų ciklą 8–12 klasių moksleiviams.

Išskirtiniame pamokų cikle, kurį ves VU IF doktorantai, bus pristatomi svarbiausi Ukrainos istorijos etapai – nuo Kyjivo Rusios susikūrimo iki pat šių dienų. Pamokos bus tiesiogiai transliuojamos Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos „YouTube“ platformoje.

Kviečiame pažinti turtingą Ukrainos istoriją, domėtis šios šalies valstybingumo keliu, kovomis už laisvę bei bendra Lietuvos ir Ukrainos istorija. Pamokos bus įdomios ir informatyvios, per jas sužinosite daug dar negirdėtų faktų.

Pavyzdžiui, ar girdėjote, kad dabartinę Ukrainos teritoriją šaltiniuose pirmasis aprašė istorijos tėvas Herodotas dar V-ajame a. prieš Kristų? Praėjus beveik dviem tūkstančiams metų vykęs Mėlynųjų vandenų mūšis Ukrainos istoriją amžiams susisaistė su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste. O kas gi įvyko tarp Herodoto ir Mėlynųjų vandenų?

Apie visa tai sužinosite pirmojoje pamokoje „Ukrainos istorija I: tarp Herodoto ir Mėlynųjų vandenų“, kurios transliacija numatyta gruodžio 2 d., penktadienį, nuo 9.00 val. Ją ves VU IF dokt. Rūta Miškinytė. Be to, išgirsite apie Kyjivo Rusios susikūrimą ir griūtį, apie tai, kuo šios šalies istorija yra susijusi su vikingais, Bizantija, mongolais ir netgi kompiuterinių „Raganiaus“ žaidimų serija.

Gruodžio 8 d. 9.00 val. kviesime į antrąją pamoką „Ukrainos istorija II: nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės epochos iki kazokų sukilimo“. VU IF dokt. Povilas Andrius Stepavičius supažindins su 200 metu trukusia vadinamąja lietuviškąja Ukrainos istorijos epocha, kai dalį ukrainietiškų žemių valdė Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Lektorius paaiškins, kuo šis laikotarpis yra išskirtinis tiek Lietuvos, tiek Ukrainos istorijos kontekste, aptars po 1569 metais sudarytos Liublino unijos įvykusius pokyčius.

Trečioji pamoka „Ukrainos istorija III: Laisvės kovos XIX–XX a.“, kurią ves VU IF dokt. Enrika Kripienė, skirta daugiau nei šimtmetį, iki XX a. antrosios pusės, trukusioms ukrainiečių laisvės kovoms. Sužinosite, kaip gimė pirmoji nepriklausoma Ukrainos valstybė ir ar galime sakyti, kad pasipriešinimas režimams istoriškai įaugęs į ukrainiečių kraują.

Gruodžio 15 d. 9.00 val. bus transliuojama ketvirtoji pamoka „Ukrainos istorija IV: šiuolaikinės Ukrainos ištakos ir problemos“. VU IF dokt. Tomas Vaitelė apžvelgs sudėtingą valstybės desovietizacijos procesą XX–XXI a. sandūroje.

Visas Ukrainos istorijos pamokas bus galima peržiūrėti ir vėliau bet kuriuo metu, naudojantis tomis pačiomis nuorodomis.