Eksperimentas prie konteinerių: budint prižiūrėtojams atliekų sumažėjo

rodyklė (2)Pirmieji Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) vykdomo eksperimento rezultatai nustebino. Atliekų konteinerių aikštelėse, kuriose nuo rugpjūčio pradžios budi prižiūrėtojai, surenkamų mišrių komunalinių atliekų kiekis sumažėjo beveik tris kartus, o pakuočių rūšiavimo varpus teko papildomai išvežti dėl pagerėjusio rūšiavimo.
„Netgi dalį mišrioms atliekoms skirtų konteinerių  iš šių aikštelių teko išgabenti  – jie tapo nebereikalingi, nors anksčiau šiose vietose esantys atliekų konteineriai būdavo pripildomi triskart greičiau nei kitose miesto vietose.
Tuo tarpu išrūšiuotų pakuočių atliekų padaugėjo, prie konteinerių gerokai mažiau paliekama didelių gabaritų atliekų“, – apie pirmojo eksperimento mėnesio rezultatus kalbėjo ARATC Atliekų tvarkymo paslaugų ir kontrolės padalinio vadovas, kokybės inspektorius Martynas Krasauskas.
Iš šešių, problematiškiausių, prie daugiabučių namų esančių aikštelių, liepos mėnesį atliekų vežėjas surinko ir išvežė 2,025 tonos mišrių komunalinių atliekų. Rugpjūtį, šiose aikštelėse pradėjus budėti prižiūrėtojams,  šiose aikštelėse surinkta  tik 0,765 tonų atliekų.
Pasak M. Krasausko, nors eksperimentas vykdomas tik šešiose aikštelėse, jis turėjo įtakos rezultatams visame Alytaus mieste – rūšiavimas pagerėjo.
„Mieste dar yra aikštelių, kuriose būtų tikslinga įdarbinti prižiūrėtojus, siekiant, kad gyventojai atsakingiau rūšiuotų, nepaliktų atneštų atliekų prie konteinerių“, – sakė M. Krasauskas.
Rugsėjį eksperimentas dar tęsiamas prie tų pačių konteinerių aikštelių, kuriose esantys konteineriai anksčiau labai greitai prisipildydavo, prie jų nuolat būdavo paliekama daug statybos ir kitokių didelių gabaritų atliekų ir tai keldavo aplinkinių gyventojų nepasitenkinimą.
Siekiant išsiaiškinti tikrąsias tokios situacijos priežastis bei atrasti tinkamiausius jos sprendimo būdus, buvo nuspręsta atlikti eksperimentą – įdarbinti prižiūrėtojus, kurie nustatytomis valandomis, ne tik darbo dienomis, bet ir šeštadieniais, budi prie probleminių konteinerių aikštelių.
Eksperimentą ARATC vykdo kartu su Alytaus miesto savivaldybe. Įdarbintiems prižiūrėtojams mokama iš savivaldybės Užimtumo didinimo programos lėšų.
Šeši žmonės, nustatytomis valandomis budintys prie daugiabučių namų kvartaluose esančių konteinerių aikštelių, ne tik primena, kad reikia rūšiuoti, bet ir pataria, kaip tą teisingai daryti, perspėja nepalikti prie konteinerių netinkamų atliekų, dalija rūšiavimo atmintines.
Prižiūrėtojai dėvi šviesą atspindinčias liemenes su ARATC logotipu bei užrašu, raginančiu rūšiuoti atsakingai. Patys prižiūrėtojai prieš pradėdami darbą irgi buvo apmokyti – išsamiai supažindinti su atliekų rūšiavimo taisyklėmis.
Gyventojų reakcija į prie konteinerių budinčius prižiūrėtojus ir jų perspėjimus buvo įvairi, bet rezultatas – džiuginantis. Atsiradus finansavimo galimybių atliekų tvarkytojai eksperimentą norėtų tęsti ir praplėsti, padidinant aikštelių, kuriose budėtų prižiūrėtojai, skaičių.
ARATC informacija