Elektros energijos tiekimą galės atnaujinti per 1 sekundę

 

 

 

Energijos kaupiklių pristatymas savivaldybėjeAlytaus rajone bus įrengta strateginio Lietuvos energetikos objekto – kaupimo įrenginių sistemos dalis. Momentinį elektros energijos rezervą Lietuvai turinti užtikrinti bendrovė „Energy cells” antradienį Alytaus rajono savivaldybės ir bendruomenių atstovams pristatė energijos kaupimo įrenginių sistemos projektą.

Iki sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais energijos kaupimo įrenginiai užtikrins Lietuvos energetikos sistemos stabilumą, patikimumą, o įvykus trikdžiams – galimybę savarankiškai dirbti izoliuotu režimu.

Po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. energijos kaupikliai bus naudojami saulės ir vėjo energijos integravimui į šalies energetikos sistemą.

200 megavatų (MW) ir 200 megavatvalandžių (MWh) suminės galios ir talpos energijos kaupiklių sistemą sudarys keturi 50 MW baterijų parkai. Vienas iš jų bus statomas Alytaus rajone, Butkūnų kaime esančioje „Litgrid“ pastotėje. Kitas tris sistemos dalis kaupimo įrenginių operatorė „Energy cells” įrengs Vilniuje, Šiauliuose ir Utenoje.

Momentinio izoliuoto elektros energetikos sistemos darbo rezervo užtikrinimo paslaugą bendrovė Lietuvos perdavimo sistemos operatoriui pradės teikti nuo šių metų gruodžio, statybos darbai „Litgrid“ pastotėje prasidės birželio mėnesį.

„Esant poreikiui šios baterijos energiją į tinklą pradėtų tiekti iš karto ir teiktų tol, kol įsijungtų kiti energijos gamybos šaltiniai, pavyzdžiui, Kruonio hidroelektrinė. Kaupimo įrenginiuose įdiegta naujausia ir pažangiausia baterijų gamintojo „Fluence“ 6-osios kartos technologija, kuri atnaujinti energijos tiekimą leidžia vos per 1 sekundę“, – pristatymo metu sakė „Energy cells“ vadovas Rimvydas Štilinis.

Energijos kaupimo įrenginius projektuoja, gamina ir į elektros perdavimo sistemą įjungs technologijų srities lyderių – bendrovių „Siemens Energy“ ir „Fluence“ konsorciumas. Jungtinės veiklos pagrindu projektą įgyvendinančios bendrovės laimėjo „Energy cells“ skelbtą tarptautinį sistemos įrengimo paslaugų ir energijos kaupimo technologijų pirkimo konkursą, su jomis pasirašyta 109 mln. eurų vertės sutartis, pagal kurią 15 metų po sistemos įjungimo bendrovės teiks ir garantines aptarnavimo bei priežiūros paslaugas.

Šis projektas yra vienas iš esminių sinchronizuojant Lietuvos ir Baltijos valstybių energetikos tinklus su kontinentine Europa. Taip pat tai pirmasis tokio masto projektas Lietuvoje, kuriam buvo patvirtintas finansavimas pagal ES Ekonomikos gaivinimo atsparumo didinimo priemonę (RRF) ir pirmasis projektas, kuris šios priemonės pagalba jau pradedamas įgyvendinti.

 

EPSO-G Komunikacijos projektų ir Alytaus rajono savivaldybės informacija