„Kartų traukinys“ į Alytų atveš šiuolaikinę lietuvių prozą

   Mąsliai nuteikiantį Advento laikotarpį Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje vyksta brandūs ir prasmingi kultūriniai renginiai. Bibliotekos erdvėse lankytojams jau atvertos trys kūrybos darbų parodos – akvarelės, karpinių ir fotografijų. Gruodžio viduryje alytiškius paskutinį kartą aplankys projekto „Dėmesio! Dvi kartos traukinyje“ renginių karavanas – 17 d. 17 val. J. Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) įvyks prozos vakaras. Naujausią savo kūrybą pristatys ir su publika bendraus du saviti šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrėjai: prozininkė, publicistė Birutė Jonuškaitė ir serijos „Pirmoji knyga“ prozos laureatas, skulptorius Mykolas Sauka.
Lietuvos prozininkė, publicistė ir poetė Birutė Jonuškaitė, daugelio apysakų, apsakymų ir esė rinkinių autorė, parašiusi romanus „Didžioji sala“, „Ievos neišvarė iš rojaus“, „Baltų užtrauktukų tango“, šiemet išleido naujausią savo romaną „Maranta“. Iš tikrų charakterių, istorijų konstruojamas „Marantos“ pasaulis išryškina trijų kartų moterų – aistros dukterų – likimus, kurių mįsles narplioja jaunėlė dailininkė Rasa. Kūrinyje tvyro paslaptinga atmosfera, vyrų ir moterų santykiai kaitinami jausmų ir aistrų. B. Jonuškaitė – neprilygstama moterų charakterių meistrė, sugebanti matyti, girdėti ir persikūnyti, jaučianti kūrinį kaip meninę visumą. Romanas „Maranta“ „Metų knygos rinkimuose“ atrinktas į geriausių knygų suaugusiesiems penketuką.
Mykolas Sauka – serijos „Pirmoji knyga“ prozos laureatas. Pirmoje autoriaus prozos knygoje „Grubiai“ atsiskleidžia ironiškas ir skvarbus jauno žmogaus, puoselėjančio kūrybines intencijas, žvilgsnis į save, pasaulį ir kitus, daugiausia savo bendraamžius. Ironija pasitelkiama išryškinti neatitikimą tarp mūsų siekių ir galimybių, tarp rupios tikrovės ir naivių intelektualinių pretenzijų. Novelėse dažnai priartėjama prie absurdiškų situacijų, ribinių psichikos būsenų, tačiau veriasi ne tiek žmogiškoji veikėjų prigimtis, kiek kalbinis bei kultūrinis idiotizmas, įsišakniję „meninės“ sąmonės prietarai. Kalbinė novelių žaismė – vienas patraukliausių šio rinkinio bruožų.
Renginyje skirtingų kartų rašytojus kalbins ir diskusiją kuruos doc. dr. Audinga Peluritytė-Tikuišienė (VU Lietuvių literatūros katedra).
Projektą remia:
Alytaus miesto savivaldybė,
Lietuvos kultūros taryba.
Organizatorių inf.