Nykstantis Alytaus paveldas

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istorinio – kultūrinio paveldo Alytuje kaip ir nėra. Visų pirma todėl, kad pats Alytus seniau buvo mažulytis bažnytkaimis, o sovietmečiu praktiškai išnaikinta beveik viskas ką būtų buvę galima pavadinti paveldu. Bet vis dėl to, Alytuje veikia Kultūros paveldo  departamento Alytaus skyrius kuris jau kelintą kartą pademonstruoja sunkiai suvokiamą aktyvumą. Prisiminkime „Jotvos vartų“ iškraustymą iš anos pusės Nemuno arba baudos skyrimą Alytaus savivaldybei už ne tokią skulptūrą prie naujojo Baltosios rožės tilto. Šiomis dienomis bauda skirta žmogui už griaunamą vos bestovintį pastatą nuosavoje žemėje. Įdomu  kur buvo Alytaus paminklosaugininkai, nes jie net nežinojo, kad pasibaisėtinos būklės pastatas prie Nemuno yra istorinė – architektūrinė  vertybė. Jei ne istorijos tyrinėtojas dr. D. Žmuidinavičius, tai paminklosaugininkai būtų net nežinoję, kad griaunamas pastatas priklausė ten buvusiam dvarui.

„Kultūros paveldo departamentas (ir jo skyriai) atlieka įstatymų ir kitų teisės aktų jam pavestas nekilnojamojo kultūros paveldo ir kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos funkcijas: prižiūri ir tvarko kultūros vertybes, veda kultūros paveldo apskaitą, priežiūrą ir kontrolę, pristato kultūros paveldą visuomenei, taip pat prisideda prie nacionalinės politikos formavimo ir įgyvendinimo kultūros paveldo apsaugos srityje. Departamento misija – išsaugoti Lietuvos kultūros paveldą ir perduoti ateities kartoms kaip tautos savasties išlikimo garantą, kraštovaizdžio sudėtinę dalį bei Lietuvos įvaizdžio formavimo priemonę, sudarant sąlygas visuomenei jį pažinti ir juo naudotis.

Departamentas (ir jo skyriai) rengia ir vykdo paveldotvarkos, kultūros paveldo apskaitos, kultūros paveldo apsaugos valstybinio administravimo, nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos ir atgaivinimo, kompensacijos kultūros paveldo objektų valdytojams, specialiąją nekilnojamojo kultūros paveldo tyrimo programas.“

Taigi tada iškyla klausimas, kaip kultūros paveldo Alytaus skyrius nieko nežinojo apie dvarvietę, žydų kapinių vietas, kurias nurodė vis tas pats Alytaus istorijos tyrinėtojas dr. D. Žmuidinavičius, nors paties  departamento pateikiamame veiklos apraše yra numatyta vykdyti vertybių apsaugą ir tyrinėti. Sunku suprasti jei iš vis įmanoma suprasti.

 

„Alytaus laikas“