V.Vencius: Savivaldybė nepaneigė mano nuomonės – tik dar labiau pati susipainiojo!

 

V.Vencius TarybaMiela Alytaus miesto savivaldybės administracija, kreipiuosi taip, nes kažkas pabijojo pasirašyti pareigomis, vardu ir pavarde. O labai gaila. Aš savo nuomonę balandžio 23 d. straipsnyje „Alytaus naujienose“ išsakiau nesislėpdamas nei už koalicijų, nei už frakcijų ar tarybos komiteto autorystės. Savivaldybė ne pirmą kartą praleido puikią progą pataisyti situaciją bei konkrečiais darbais, o ne klaidinančiais atsiprašymais spaudoje, pademonstruoti solidumą bei teisingumą ypač jautrioje Alytaus miesto socialinių reikalų srityje.

Pirmiausiai atkreipiu alytiškių dėmesį, kad balandžio 24 d. Alytaus miesto savivaldybės pateiktame „Alytaus naujienoms“ reikalavime paneigti neva tikrovės neatitinkančią informaciją, teksto autorius, prisidengęs administracijos vardu, smarkiai susireikšmino teigdamas, jog 2019 metais savivaldybei skirta daugiau nei „5 milijardierių”!Kaip galima tikėti savivaldybe, kai net milijonų nesusiskaičiuoja?

„Alytaus naujienų“ žurnalistei A.Mosteikaitei rašant straipsnį ir cituojant mano nuomonę buvo remtasi oficialia informacija, kurią pateikė Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei pati Alytaus miesto savivaldybės administracija.

Alytaus miesto savivaldybės administracija 2020 m. kovo 26 d.  rašte Nr. VD-919, kurį pasirašė administracijos direktorius Rolandas Juonys, nurodo, kad 2019 m. į Alytaus miesto savivaldybės pajamas įskaičiuota 5 691,9 tūkst. eurų, kurie skirti piniginei socialinei paramai. Iš kurių 644,4 tūkst. eurų likutis 2019-12-31 perkeltas į 2020 m. savivaldybės biudžetą. Savivaldybės reikalavime teigiama, cituoju: „2019 m. Alytaus miesto savivaldybei iš valstybės biudžeto socialinei paramai gauti buvo skirta 5 691,9 mln. eurų.Praėjusių metų pabaigoje šiai paramai dar buvo likę 644,4 tūkst. eurų. 

Taigi šie pinigai buvo skirti iš savivaldybės biudžeto finansuojamoms mitybos išlaidoms, mokinių važiavimo keleiviniu transportu lengvatoms, dantų protezavimui kompensuoti, Socialinės apsaugos programai administruoti, įgyvendinti Šeimai artimos aplinkos sukūrimo Alytuje projektą, finansuoti neįgaliųjų socialinės integracijos per kūno kultūrą ir sportą projektus bei vykdyti Socialinio būsto plėtros Alytuje projektą. Tai įrodo, kad visos lėšos buvo panaudotos tikslingai – tik socialinėms reikmėms.

Skaitant reikalavimo tekstą galima suprasti, kad 644,4 tūkst. eurų jau neperkelti į 2020 m., o panaudoti 2019 m. Kyla klausimas, kuriuo dokumentu pateikta melaginga ir tikrovės neatitinkanti informacija? Gal savivaldybės administracijos vadovas viešai pasisakydamas nesigaudo finansiniuose savivaldybės reikaluose?

 

 

Toliau dar įdomiau!

Man, t.y. Alytaus miesto savivaldybės tarybos nariui Valerijui Venciui, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktame 2020 m. balandžio 8 d. rašte Nr. (15.7-24)SD-2083 nurodoma 2019 metais savivaldybei skirta suma 5692 tūkst. eurų, bet neperskirstyta suma yra net 733 tūkst. eurų. Ministerija tik dar kartą patvirtino faktą, kad 2019 m. tikrai ne visos socialinėms reikmėms skirtos lėšos buvo panaudotos. Tai kur gi dingo 88,6 tūkst. eurų?

Būtina paminėti, kad Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje savivaldybėms yra nurodytas baigtinis sąrašas sričių, kam gali būti perskirstytos sutaupytos lėšos, šiuo konkrečiu atveju – 4000,8 tūkst. eurų. Ta pati ministerija pažymi, kad remiantis Alytaus miesto savivaldybės administracijos pateiktais ataskaitų duomenimis 2019 m. savivaldybė minėtoms sritims panaudojo 3268 tūkst. eurų. Tai gi lieka 733 tūkst. eurų, kurie negali būti panaudoti ne įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje nurodytoms sritims, t.y. turi būti perkelti į 2020 m. Kartoju klausimą, melaginga ir tikrovės neatitinkanti informacija yra pateikta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar nurodyta Jūsų reikalavime (kad nepanaudotos lėšos buvo panaudotos kitoms socialinės srities išlaidoms ir neperkeltos į 2020 m.)?

 

Ir pabaigai.

 

Nepanaudotos savivaldybių biudžetų lėšos piniginei socialinei paramai skaičiuoti ir mokėti pirmiausia naudojamos Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 straipsnio 5 dalies 10 ir 11 punktuose nurodytoms sritims finansuoti skiriant ne mažiau kaip 20 procentų šių lėšų. Primenu, kad 20 proc. nepanaudotų lėšų yra 800 tūkst. eurų. Vadovaujantis šiais punktais 20 proc. nepanaudotų lėšų turėjo būti skirti:

– Socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo sąlygoms gerinti ir darbo užmokesčiui didinti (pagal 10 punktą);

– Savivaldybės administracijoje dirbančių socialinių išmokų specialistų darbo užmokesčiui didinti (pagal 11 punktą).

Beje, atkreipiu savivaldybės administracijos dėmesį, kad niekur nėra paminėta, jog už puikius darbo rezultatus skatinti galima tik pagal darbo sutartis dirbančius darbuotojus. Netgi jei taip būtų, tai nejaugi savivaldybės paminėti 5 darbuotojai neverti teisingo atlygio už labai gerai atliekamą darbą? Kalbant apie valstybės tarnautojus, taip pat yra būdas juos finansiškai paskatinti. Kiekvienais metais vyksta valstybės tarnautojų vertinimas, kurio metu vadovas gali siūlyti Valstybės tarnybos įstatymo 31 straipsnio 2 dalies 1, 2, 3, 4 ir 6 punktuose nustatytas skatinimo priemones.

 

Atskirai apie savivaldybės socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo užmokesčio peripetijas.

 

Pagal Alytaus miesto administracijos metų pradžioje pateiktą ataskaitą ministerijai matyti, kad šioms nuostatoms įgyvendinti buvo panaudota tik 59,5 tūkst. eurų arba vos 1,5 proc. sutaupytų lėšų. Pažymiu, kad kalbant apie darbo užmokesčio didinimą, neturima omeny, kaip savivaldybės reikalavime nurodyta, visų Alytaus miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus valstybės tarnautojų ir darbuotojų atlyginimus.Kalbama apie tuos, kurie yra konkrečiai nurodyti Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 straipsnio 5 dalies10 ir 11  punktuose. Teisės aktų (nesi) laikymasis Alytaus miesto savivaldybėje mane labai stebina – vietoje 20 proc. gaunasi vos 1,5 proc.Tuo tarpu į raštišką savivaldybės socialinės paramos skyriaus darbuotojų prašymą-priminimą laikytis įstatymo nuostatų, mano iniciatyva iškviestas į komiteto posėdį administracijos direktorius R.Juonys drąsiai atšauna, kad neva nėra pinigų!Beje, man rašant šį straipsnį, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išplatino pranešimą „Socialinių paslaugų srities darbuotojų atlyginimų barometrą“, kuriame teigiama, jog Alytaus miesto savivaldybė NETEISINGAI pritaikė A, B arba C lygmens darbuotojų koeficientus.Detalesnę informaciją apie tai galite rasti http://socmin.lrv.lt/

Retorinis klausimas pabaigai.

Tikėtina, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. pasikeitus Socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatoms, kai iš šių lėšų nebegalima mokėti darbo užmokesčio socialiniams pedagogams, psichologams, specialiąją pedagoginę ir specialiąją pagalbą teikiantiems specialistams,bei po gana šiltos žiemos sutaupius būsto šildymo kompensavimo išlaidas nepaskirstytas likutis Alytaus miesto savivaldybėje ženkliai perkops ir 1 milijoną eurų – kur ir kaip šias lėšas administracija ketina panaudoti šiemet? Kol kas apie tai R.Juonys linkęs nutylėti.