Apie naują Tarybos reglamentą

11357053_512235495595676_7525421819950990773_o

     Šią savaitę taryba patvirtino naują savo darbo reglamentą. Keliais lapais sutrumpėjęs dokumentas ne tik pritaikytas naujos redakcijos savivaldos įstatymui. Naujame reglamente stipriai apribotos tarybos narių gaunamos išmokos, kurias, pagal nusistovėjusią praktiką, buvo galima naudoti automobilių eksploatacijai ar kurui, kurio užtektų mieste kasdien nuvažiuoti 60 kilometrų. Nuo šiol bus ribojama išmoka už savarankiškai deklaruotas darbo valandas, kurių iki šiol buvo deklaruojama ir po 18-19 per parą. Tikimąsi, kad tai ne tik užkirs kelią piktnaudžiavimui, bet ir sutaupys biudžeto lėšas. Keli pagrindiniai naujo reglamento momentai:
Daugiau viešumo – ne tik gaunamo išmokos ir lankomumas, bet ir savarankiškai deklaruojamos valandos taps viešos. Dėl to atsisakyta grupinių savarankiškų darbo valandų deklaravimų – kiekvienas tarybos narys pats kas mėnesį užpildys nustatytą formą ir visų tarybos narių deklaruojamos valandos bus viešos. Iki šiol tai nebuvo skelbiami duomenys, nors bendras ir kanceliarines išmokas jau skelbiame kas mėnesį.
„Alytaus piliečiai“ visada buvo už šakinius komitetus, o ne visų klausimų svarstymą visuose komitetuose, bet darbo grupė (kurios pirmininkas buvau) ieškojo kompromisų tarp visų frakcijų, tad pasiūlyta likti prie modelio, kad visi klausimai svarstomi visur, tačiau įvedame pagrindinio komiteto sąvoką. Dabar meras skirdamas klausimą tarybai galės nurodyti, kuris komitetas turėtų šį klausimą išnagrinėti išsamiausiai, bei pateikti išvadą. Ši išvada vėliau bus pristatoma ir tarybos salėje svarstant klausimą, o svarstant atitinkamą klausimą kituose komitetuose jau po pagrindinio komiteto svarstymo, tarybos nariai matys pagrindinio komiteto išvadą. Su pagrindiniais komitetais judama šakinių komitetų link. Tai turėtų taupyti savivaldybės darbuotojų darbo laiką, taigi ir pinigus.
Pats klausimų pristatymas nuo dabar bus šiek tiek kitoks – nebebus taip, kaip dabar, kai kartais nutarimo rengėjai pasako „klausimas pristatytas ir komitetai pritarė, prašau tarybą balsuoti“, net nepasakydami pavadinimo – o tai svarbu ne tiek dėl tarybos narių, kiek dėl salėje visada sėdinčių žmonių, kurie posėdžius stebi. Trumpa klausimo esmė, tuomet trumpai pagrindinio komiteto pirmininkas siūlo pritarti/nepritarti ir KODĖL, tuomet klausimai/pasisakymai/balsavimas.
Aiškiai aprašytos visos tarybos nario gaunamos išmokos. Sename reglamente tyčia „paslėpti“ tikrieji išmokų skaičiai – nustatytas 0.3 VMDU užtikrina, kad kanceliarinės išlaidos niekada neatsiliks nuo infliacijos. Bet su mokesčių mokėtojų pinigais siūlome elgtis aiškiau ir įvardyti konkrečią sumą, nuo dabar tai bus 100 EUR. Tai išlaidos telefonams, rašikliams, viešojo transporto bilietams, benzinui (nuo šiol TIK benzinui, anksčiau buvo galima ir techninę apžiūrą, ir draudimą, ir ratų, tepalų keitimą kompensuoti). Yra atvejų, kai tarybos nariai deklaruoja tiek benzino, kad kasdien Alytuje „darbo reikalais“ turėtų prisukti apie 60km. Žinant, kad tarybos nario pareigos atliekamos tik savivaldybės teritorijoje (kitaip tai komandiruotė ir ten jau kitoks apmokėjimas, tam reikia mero parašo), atrodo daugoka.
Įvestos darbo apmokėjimo lubos – t.y. šalia tarybos, komisijų, darbo grupių ir kitų posėdžių, kuriuos tarybos narys lankyti privalo, apmokėjimą už savarankiškai deklaruojamas valandas ribosime iki 60 valandų per mėnesį. Kitų miestų praktika įvairi – Vilniuje, pvz., tai taip pat yra 60 valandų, yra kur ribos nėra, bet tuomet ir savarankiškai valandos nedeklaruojamos (apmokami tik įvairūs privalomi posėdžiai). Pas mus yra pavyzdžių, kai susumavus darbą taryboje ir darbą savarankiškai, tarybos nariai dirba po 15-20 valandų per dieną.
Meras ir mero pavaduotojai negalės deklaruoti „viršvalandžių“ ar kompensuoti darbo savaitgaliais atostogų dienomis. Manome, kad tai yra sąžininga – įstatyme ir praktikoje yra taip pat – savivaldybės vadovai dirba tiek, kiek turi dirbti, ir tada, kada turi dirbti. Toks darbas. Su tokiomis sąlygomis sutikome ateidami, ir pinigautis čia ne vieta.
Bendrai paėmus, šis reglamentas taupys mūsų visų pinigus ir yra didelis žingsnis kokybiškesnio darbo taryboje link. Aišku, kokybė priklauso nuo visų tarybos narių ir darbo komitetuose, bet pasikeitus didžiajai daliai tarybos, jaučiasi, kad pučia nauji vėjai. Įrankiai sukurti, dabar reikia jais naudotis.

Tautvydas Tamulevičius – Alytaus m. mero pavaduotojas